Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Ruszył program zachowania płodności u pacjentek leczonych onkologicznie

Facebook

Potrwa do końca 2025 r. Samorząd województwa dolnośląskiego przeznaczy na ten cel ponad 2 mln zł.

Projekt skierowany jest do mieszkanek woj. dolnośląskiego w wieku prokreacyjnym (18-40 lat) ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową.

Wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski podkreślił, że celem programu jest wsparcie pacjentek, które leczą się onkologicznie, by mimo choroby nowotworowej nie utraciły w przyszłości szansy na urodzenie własnego potomstwa.

„Projekt jest finansowany przez samorząd województwa dolnośląskiego i jest bezpłatny”

– wskazał.

Zadaniem programu jest także propagowanie wiedzy na temat nowej, rozwijającej się dziedziny medycyny – Oncofertility – umożliwiającej zachowanie płodności u pacjentek onkologicznych i hematologicznych m.in. dzięki mrożeniu tkanki jajnika.

Jak wskazują władze województwa, choroby nowotworowe są coraz częściej uleczalne, dlatego podniesienie tematu zabezpieczenia płodności przed rozpoczęciem terapii onkologicznej jest istotne.

„Dodatkowo ważną informacją jest fakt, że program nie opóźnia leczenia onkologicznego pacjentki”

– podkreślono.

„Pacjentki przed rozpoczęciem leczenia chemioterapią, radioterapią lub innymi metodami będą mogły zabezpieczyć swoją płodność, aby po wyleczeniu choroby miały możliwość posiadania własnego potomstwa. Jest to istotne, gdyż skutkiem ubocznym tych terapii jest często nieodwracalna utrata płodności”

– zaznaczył ginekolog onkolog dr n. med. Jarosław Pająk.

Na realizatora programu wybrany został w drodze konkursu Szpital im. A. Falkiewicza we Wrocławiu. Metoda, która będzie stosowana w szpitalu polega na krioprezerwacji tkanki jajnika i jest rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej.

„Polega ona na pobraniu fragmentu tkanki jajnika metodą laparoskopową, następnie zamrożeniu i przechowywaniu w odpowiednich warunkach w banku komórek. Kiedy pacjentka będzie wyleczona i podejmie decyzję o posiadaniu potomstwa, zostanie wykonany autoprzeszczep tkanki, również metodą laparoskopową”

– tłumaczyła dr n. med. Izabela Szczuka, specjalista ds. przetwarzania tkanek i komórek DCOPiH.

Mrożenie i przechowywanie tkanki będzie odbywało się w Banku Komórek w Dolnośląskim Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii we w Wrocławiu.

Pacjentka, która zgłosi się do programu zostanie skierowana na konsultacje ze specjalistami: ginekologiem położnikiem, ginekologiem onkologiem, onkologiem, hematologiem, radiologiem i z psychologiem. Następnie, po wykonaniu odpowiednich badań, zostanie podjęta decyzja na konsylium lekarskim o zakwalifikowaniu do zabiegu krioprezerwacji tkanki jajnika. Decyzja będzie podejmowana indywidulanie w przypadku każdej pacjentki.

źródło: materiały prasowe/Urząd Marszałkowski

Program będzie trwał od 1 września 2023 do 31 grudnia 2025 r. Samorząd województwa przewiduje, że z konsultacji ze specjalistami skorzysta około 100 pacjentek rocznie, a zabieg krioprezerwacji tkanki jajnika zostanie wykonany u 25 pacjentek w skali roku.

źródło: PAP

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj