Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Spektakl „Młody mężczyzna” zadebiutował na otwarcie sezonu w Teatrze Współczesnym

Facebook

Spektakl „Młody mężczyzna” na podstawie książki ubiegłorocznej noblistki Annie Ernaux o intymnej relacji pisarki z młodszym od niej o trzydzieści lat mężczyzną otworzy nowy sezon artystyczny Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Premiera odbyła się w sobotę na Scenie na Strychu.

/fot. fb. Wrocławski Teatr Współczesny

Książka Annie Ernaux pt. „Le jeune homme” została wydana w 2022 roku, choć powstała w 2000. Jak wskazują twórcy spektaklu, to doświadczenie i tekst były dla Ernaux tak trudne, że musiała ukonstytuować się jako kobieta i autorka, żeby pozwolić sobie na ich ujawnienie.

„Le jeune homme” jest w jej dorobku książką szczególną, ponieważ na dalszy plan zeszły w niej tematy dotąd bardzo mocno istniejące w literackich utworach Ernaux, takie jak hierarchiczność, nadużywanie władzy, kwestie wykluczenia społecznego i klasowego

– zwraca uwagę reżyser spektaklu Katarzyna Kalwat.

W tym utworze na pierwszym planie znalazł się natomiast temat bliskości, namiętności i relacji z mężczyzną. Punktem wyjścia dla reżyser było pytanie, jak obecność kogoś dużo młodszego od Ernaux wpłynęła na życie francuskiej pisarki.

Młody mężczyzna, którego Ernaux nazywa A., staje się kimś, kto zmienia bieg jej życia. Za jego sprawną pisarka w swoisty sposób „odpamiętuje” swoje historie, często bardzo trudne, i nadaje im nowy wymiar. Dzięki temu zaczyna istnieć jako kobieta przemawiająca z pozycji siły i władzy. W teatrze rzadko mówi o dojrzałych kobietach, o kobietach będących w sile wieku

– podkreśla Kalwat.

/fot. fb. Wrocławski Teatr Współczesny

Adaptacji książki Ernaux dokonała Sandra Szwarc. Krzysztof Szekalski napisał tekst sceniczny.

Szekalski zwraca uwagę, że Ernaux zawsze pisze na podstawie własnych doświadczeń, bo tylko wtedy jest to dla niej precyzyjne i prawdziwe.

Jej metoda pracy polega na tym, że wielokrotnie poprawia swoje teksty, aby dojść do największej perfekcji. Musieliśmy więc być bardzo odpowiedzialni w uzupełnianiu tego utworu o nasze treści tak, żeby były na równie wysokim poziomie merytorycznym i treściowym, co teksty Ernaux. Dotyczy to także jakości języka, która jest równie istotna, co tematyka tej książki

– wyjaśnia autor tekstu scenicznego.

Ważną rolę w spektaklu odegrają fotografie, których autorem jest artysta wizualny, Zbigniew Libera. Muzykę do przedstawienia skomponowała Teoniki Rożynek. W przedstawieniu zagrają Ewelina Paszke-Lowitzsch i Dominik Smaruj.

Pierwszy spektakl odbył się wczoraj (niedziela), następne zaplanowane są na: 19 i 20 września oraz 20, 21 i 22 października.

/fot. fb. Wrocławski Teatr Współczesny

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj