Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

„Dramat rodzaju męskiego” na deskach Wrocławskiego Teatru Współczesnego

Facebook

Prapremiera spektaklu „Dramat rodzaju męskiego” odbędzie 13 stycznia o godz. 19:15 na Dużej Scenie WTW. Przedstawienie powstało na podstawie sztuki Jakuba Tabaczka pt. „Stulejka”, która została nagrodzona w V Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU.

/fot. Marcin Liber

O czym jest spektakl?

Jakuba Tabaczka zainteresowało kilka wymiarów kryzysu męskości, na przykład problem związany z męską tożsamością, rolą społeczną czy agresją.

Te tematy mogą w odmienny sposób pojawiać się na różnych etapach życia. Dodatkowo chciałem pochylić się nad niektórymi przyczynami kryzysu męskości, zwłaszcza tymi, które wiążą się z relacjami w rodzinnie. Do tego potrzebowałem różnorodnych postaci, w różnym wieku. Każda z nich ma swoją, indywidualną historię, w której prezentuje typową dla siebie postawę

– wyjaśnia autor sztuki.

Marcin Liber dodaje, że „Dramat rodzaju męskiego” to spektakl, w którym twórcy chcą się z mężczyzn trochę pośmiać.

Mam nadzieję, że będzie bardzo śmieszny i ironiczny w stosunku do postaw i wzorców męskości, które powinny odejść w niepamięć

– mówi reżyser.

/fot. Marcin Liber

Męskość sama w sobie

Jakub Tabaczek chciał się w swojej sztuce przyjrzeć męskości „samej w sobie” – bez nadmiernego konfrontowania jej z kobiecością. W dramacie pt. „Stulejka” kobiece postacie są albo zmarginalizowane albo traktowane dość przedmiotowo. Dlatego Marcin Liber postanowił, że w spektaklu będą one opowiadaczami tej historii.

To nie jest tylko dramat mężczyzn, ale też kobiet, bo trudno żyć z toksycznymi facetami i z przemocowymi histerykami. Takie postacie pojawią się w spektaklu. Ten problem, ta weryfikacja i zmiana postawy, nie dotyczy jednak tylko i wyłącznie mnie, mojej reprezentacji i aktorów, ale także kobiet

– podkreśla Marcin Liber.

Dla Jakuba Tabaczka kluczem w konstruowaniu postaci była kolejność etapów życiowych, na jakich się znajdują, w ramach których prezentują określone postawy czy też przeżywają kryzysy.

Sztuka z założenia miała stanowić rodzaj diagnozy męskości, a nie być formą jej generalnego potępienia

– wyjaśnia autor sztuki.

Mirek Kaczmarek (kostiumograf) zwraca uwagę na to, że twórcy spektaklu bawią się maskulinistyczną konwencją, cytując Marlona Brando i amerykański stereotyp mężczyzny w jeansowym, odrobinę kowbojskim uniformie, podobnie jak w filmie „Tajemnica Brokeback Mountain”.

Tworząc scenografię ironicznie odniósł się do ludowej przypowieści o męskości, zgodnie z którą prawdziwy mężczyzna musi spłodzić syna, zasadzić drzewo i zbudować dom.

Muzykę komponuje natomiast kwartet sneaky jesus, który w swoich utworach łączy brzmienia breakbeatu, polskiego jazzu, dubu, hardcore punku, psych rocka i hip-hopu bez przywiązywania zbyt dużej wagi do zasad każdego z tych gatunków. W czasie premierowego setu „Dramatu rodzaju męskiego” sneaky jesus wyjątkowo zagra na żywo i będzie towarzyszył obsadzie spektaklu na Dużej Scenie.

Choreografię przygotowuje z kolei Hashimotowiksa (Katarzyna Kulmińska, Paulina Jaksim).

Marcin Liber podkreśla, że „Dramat rodzaju męskiego” to przedstawienie o silnym partnerstwie – to recepta na zmiany i poprawę męsko-damskich relacji.

Celem dowcipów nie może być ktoś, kto jest słabszy, dlatego z pełną odpowiedzialnością będziemy śmiać się maczyzmowi w twarz

– zapowiada reżyser przedstawienia.

Prapremiera spektaklu „Dramat rodzaju męskiego” odbędzie się 13 stycznia o godz. 19:15 na Dużej Scenie WTW. Kolejne spektakle w ramach premierowego setu z muzyką na żywo: 14, 16, 17 i 18. „Dramat rodzaju męskiego” zagramy też 8, 9 i 10 marca.

Prapremiera spektaklu „Dramat rodzaju męskiego” odbędzie 13 stycznia o godz. 19:15 na Dużej Scenie WTW.

Szczegóły i bilety znajdziecie na stronie teatru TUTAJ

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 maja 2024