Włoska premiera „Ku światłu (Alla luce)” odbyła się w 2014 r. w Pontederze w Toskanii. To w tym mieście w latach 80. XX w. powstał założony przez Jerzego Grotowskiego Workcenter of Jerzy Grotowski; później Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards.
Spektakl Bacciego był już wcześniej pokazywany w Instytucie Grotowskiego we Wrocławia (2015 r.), ale była to prezentacja włoskiej wersji językowej w wykonaniu Teatru Era.
Teraz zaś prezentowana będzie polska premiera „Ku światłu”, która powstała w koprodukcji Instytutu im. Jerzego Grotowskiego i Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.
„Ku światłu” to opowieść, która „uniwersalną metaforę życia jako gry sprowadza do dosłownego konkretu” – wskazują twórcy spektaklu. „Roberto Bacci wraz z dramaturgiem Michelem Santeramo w prostej koncepcji pokazują, jak wieloznaczny jest świat pojęć, rzucają widzowi pytania: czym jest gra? Czy widzieć znaczy wiedzieć?” – pisze w materiałach towarzyszących polskiej premierze Instytut Grotowskiego.
Fabułę spektaklu stanowi opowieść o czterech ślepcach uczestniczących w grze, w której wygrywa ten, któremu uda się zapanować nad emocjami. Grą kieruje Krupier rozdający „karty emocjonalnych prób: zdrady, okrucieństwa, pogardy, strachu przed śmiercią, nadużycia władzy, przemocy i rywalizacji”. Ślepcy grają, aby odzyskać wzrok. Czy jednak główna nagroda w grze, czyli odzyskanie wzroku, naprawdę jest błogosławieństwem? – to jedno z pytań, które stawiają twórcy spektaklu.
Polska premiera odbędzie się w Instytucie Grotowskiego 8 marca; 1 marca spektakl zostanie zaś pokazany w Teatrze Śląskiem im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.