To nie tylko symboliczny moment, ale przede wszystkim spełnienie marzeń rodzin dzieci terminalnie, przewlekle lub nieuleczalnie chorych, które potrzebują tymczasowej opieki w okresach, gdy opieka sprawowana przez ich rodziców lub opiekunów jest utrudniona bądź niemożliwa – mówią organizatorzy.
Dom Opieki Wytchnieniowej „KOKOSZKA” znajduje się na wrocławskich Sołtysowicach, gdzie przeprowadzono prace adaptacyjne niewielkiego budynku, który po rewitalizacji i rozbudowie osiągnął łącznie powierzchnię 1,5 tysiąca metrów kwadratowych. Ośrodek oferuje pobyty w ośmiu komfortowych pokojach 1- i 2-osobowych z łazienkami oraz kompleksową infrastrukturę medyczną. Ponadto, w ośrodku znajdują się pomieszczenia rehabilitacyjne, integracyjne, medyczne, administracyjne, magazyn sprzętu medycznego, pomieszczenia szkoleniowo-edukacyjne z salą konferencyjną, parking oraz piękny ogród wypoczynkowy.
Projekt wnętrza zaprojektowali studenci
Wnętrza „KOKOSZKI” zostały zaprojektowane przez studentów i wykładowców Wydziału Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta. Każdy z ośmiu pokoi został przyporządkowany innemu zwierzęciu, nadając im unikalny charakter i atmosferę. Projektanci wnętrz zadbali o kolorystykę, materiały oraz grafikę na ścianach, aby stworzyć przyjazne i bajkowe otoczenie.
Kilka słów na temat Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla dzieci
Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci działa od 2007 roku. Mimo, że siedziba znajduje się we Wrocławiu, opiekę nad chorymi dziećmi sprawuje na terenie całego Dolnego Śląska. Podopiecznymi są maluchy, nastolatki, a także młodzi dorośli, czyli osoby do 35. roku życia.
Jak działa hospicjum dziecięce?
Hospicjum dziecięce to hospicjum domowe, co oznacza, że chore dzieci na co dzień pozostają u siebie, w swoich domach. Dla małych pacjentów jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ mogą przebywać w znajomym środowisku i wśród bliskich – oczywiście jeśli ich stan jest stabilny.
Jak wygląda codzienne wsparcie ze strony hospicjum?
Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci świadczy pomoc bezpłatnie, przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, aby pomóc opanować ból, strach i bezradność.
Obecnie hospicjum sprawuje opiekę nad 70. dzieci chorych: neurologicznie, genetycznie, onkologicznie, oraz tych, które ucierpiały w wypadkach.
Zespół w liczbie 21 lekarzy, 16 pielęgniarek, 3 psychologów, 55 rehabilitantów, 5 neurologopedów jak również pracownik socjalny, dojeżdża tam, gdzie jest taka potrzeba.
Fundacja realizuje szereg innych projektów na rzecz dzieci i ich rodzin. W tym hospicjum perinatalne, grupę wsparcia dla rodzin w żałobie oraz specjalistyczną przychodnię dla nieuleczalnie i przewlekle chorych dzieci.
Więcej na temat fundacji przeczytacie TUTAJ