Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Wymień elektroodpady na sadzonki

Facebook

20 kwietnia mieszkańcy Wrocławia i okolic będą mogli bezpłatnie oddać niepotrzebne urządzenia elektroniczne i dostać w zamian sadzonki kwiatów. Wydarzenie organizuje Aleja Bielany z okazji Światowego Dnia Ziemi.

/materiały prasowe/Ekosystem

Co można przynieść?

Przede wszystkim urządzenia AGD i RTV, takie jak zużyte i zepsute pralki, lodówki, telewizory, magnetofony. A także telefony, żarówki energooszczędne czy roboty kuchenne. Przyjmowane będą także mniejsze: lampki choinkowe, elektroniczne zabawki czy baterie.

Liczba sadzonek, jaką można otrzymać, zależy od gabarytów przywiezionego sprzętu. Jedną roślinę otrzymamy za sprzęt drobny, na przykład suszarkę czy żelazko; 2 sadzonki za sprzęt średniej wielkości, np. mikrofalówkę czy telewizor. Z kolei  3 sztuki za wielkogabarytowe elektroodpady np. lodówkę czy zmywarkę.

Co można dostać w zamian?

Na uczestników czekają petunie, komarzyce, begonie drobne, aksamitki, nemezje, niko, koleusy, gazanie i bidensy. Elementy niewielkie, jak słuchawki czy baterie wymienić można na nasiona kwiatów i ziół. Dodatkowo każdy, kto odbiera 2 sadzonki lub więcej, może liczyć na praktyczną, uniwersalną osłonkę na doniczkę od IKEA.

Fundacja Kolorowe Skarpetki

Akcja organizowana jest przy udziale Fundacji Kolorowe Skarpetki, której beneficjenci – osoby z zespołem Downa, od 10.00 do 14.00 będą wydawać rośliny – aktywnie włączając się w obchody Dnia Ziemi. Co więcej, partner akcji, Polska Korporacja Recyklingu przekaże darowiznę na rzecz Fundacji. Tym samym im więcej elektroodpadów uda się zebrać, tym większe wsparcie otrzymają podopieczni.

Na miejscu nie zabraknie także atrakcji dodatkowych. IKEA zaprezentuje unikalną wystawę produktów przyjaznych planecie. Będziemy więc mogli zobaczyć z jakich surowców wtórnych wykonany jest np. kultowy stoliczek LACK oraz sprawdzić czy dywan może być wykonany z plastikowych butelek.

Dlaczego tak ważne jest, by elektroodpady trafiały w odpowiednie miejsce? Zawartość niebezpiecznych składników, takich jak freon, rtęć czy kadm w niektórych rodzajach sprzętu stwarza zagrożenie dla środowiska oraz życia i zdrowia ludzi i zwierząt. Dlatego nie wolno wyrzucać ich do zwykłych kontenerów. Z drugiej strony jednak, sprzęt ten zawiera wiele cennych surowców, które mogą być ponownie wykorzystane: są to miedź, cyna, żelazo, szkło, a nawet srebro i złoto. Poddając je recyklingowi, chronimy naturalne zasoby naszej planety.

Akcja odbędzie się 20 kwietnia od godz. 10 do godz. 18, przed wejściem środkowym do Alei Bielany.

Szczegóły dotyczące wydarzenia znajdziecie TUTAJ 

/materiały prasowe/Aleja Bielany

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 maja 2024