Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

28. Festiwal Górski w Lądku Zdroju. Wyjątkowe wydarzenie dla miłośników gór

Facebook

Tegoroczny, już 28. Festiwal Górski obejmuje ponad 200 punktów programu. Na miłośników gór czekają koncerty, filmy, literatura i atrakcyjne wydarzenia skierowane do najmłodszych. Festiwal Górski […]

Tegoroczny, już 28. Festiwal Górski obejmuje ponad 200 punktów programu. Na miłośników gór czekają koncerty, filmy, literatura i atrakcyjne wydarzenia skierowane do najmłodszych.

Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady, który odbędzie się w dniach 7-10 września 2023 w Lądku Zdroju. To wyjątkowe wydarzenie, podczas którego będzie można doświadczyć wszystkiego, co wiąże się z górami.

Festiwal Górski podzielony został na bloki tematyczne. W ramach Festiwalu Literatury Górskiej rozstrzygnięty zostanie Konkurs na Książkę Górską Roku im. Wawrzyńca Żuławskiego. Jury przyzna nagrody w szesciu kategoriach i Grand Prix konkursu. Do walki o tytuł Książki Górskiej Roku zgłoszono niemal 70 pozycji.

Festiwal Filmów Górskich

W ramach imprezy odbędzie się również Festiwal Filmów Górskich, który na promować filmy o tematyce górskiej. Przyznana zostanie nagroda Grand Prix oraz nagrody w 7 kategoriach.

Na festiwalu pokazanych zostanie 28 filmów, w tym 14 premier. Uczestnicy będę mieli również okazję spotkać się z twórcami i bohaterami produkcji.

Ladek Mountain Photo Award

Kolejnym konkursem, który odbędzie się w ramach 28. Festiwalu Górskiego, jest LaMPA, czyli Ladek Mountain Photo Award. Konkurs fotograficzny organizowany jest po raz pierwszy, jednak organizatorzy zakładają, że stanie się stałym punktem festiwalu.

Prace konkursowe mają przedstawić różnorodność gór widzianą okiem obiektywu aparatu fotograficznego.

Konkurs Ladek Mountain Photo Award podzielony został na kilka kategorii:

 

  • Kategoria “Pejzaż” obejmująca zdjęcia krajobrazowe obrazujące naturalne piękno gór.
  • Kategoria “Społeczność i kultura górska”, która poświęcona będzie fotografiom przedstawiającym szeroko pojętą kulturę obszarów górskich z różnych stron świata. Liczymy na interesujące ukazanie tradycji, zwyczajów, obrzędów, świąt i życia codziennego ludzi, grup etnicznych czy społeczności zamieszkujących góry.
  • Kategoria “Eksploracja i przyroda” to zdjęcia przedstawiające formy aktywnego spędzania czasu w górach (amatorskie i zawodowe), podejmowanie wyzwań, pionierską działalność człowieka w górach, jaskiniach itp.
  • Kategoria “Seria” obejmuje spójne materiały zdjęciowe, obejmujące maksymalnie 8 fotografii, o dowolnej tematyce w kontekście górskim.
  • Kategoria “Young”, do której zapraszamy fotografów w wieku 13-18 lat, która tematycznie obejmuje treści z poprzednich kategorii.

 

Muzyka na żywo i spotkania z ludźmi gór

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady nie zabraknie muzyki na żywo, warsztatów oraz prelekcji i spotkań z ludźmi gór.

W tym roku, wśród postaci, z którymi będzie można porozmawiać i wymienić doświadczenia znajdą się: wybitny wspinacz młodego pokolenia Adam Ondra, jeden z najlepszych alpinistów i wspinaczy big-wallowych Thomas Huber, niezwykła Federica Mingolla, mająca w dorobku sukcesy we wspinaczce wielowyciągowej, tradycyjnej i górskiej, narciarz wyczynowy Bartek Ziemski, Olga Kosek – jedna z najlepszych na świecie kobiet uprawiających wspinaczkę lodową czy wspinacze i alpiniści – Marcin Tomaszewski i Paweł Hałdaś, którzy jako pierwsi na świecie zdobyli zimą ścianę Big Wall na Grenlandii oraz wielu innych znakomitych postaci ze świata gór.

Pełny program 28. Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady można znaleźć na stronie Festiwalu.

Karnety na poszczególne festiwalowe dni są wciąż dostępne. Kupić można również karnet 4-dniowy, który zagwarantuje udział we wszystkich atrakcjach festiwalowych (w tym koncertach). Rodzice dzieci do lat 7. będą mogli skorzystać z karnetów rodzinnych.

Wszystkie karnety można kupić na stronie internetowej Festiwalu.

Festiwal Młode Góry – półkolonia dla najmłodszych

Festiwal Młode Góry powstał z myślą o najmłodszych miłośnikach gór. Tegoroczna edycja będzie miała formę trzydniowej półkolonii, wypełnionej aktywnościami na świeżym powietrzu, warsztatami kulturowymi, górskimi i zręcznościowymi.

Całość została podzielona na grupy wiekowe. Na Festiwal Młode Góry również obowiązują karnety. Dokładne informacje można znaleźć na stronie internetowej.

The Rocks And Roll Festival – muzyczna strona festiwalu

Na scenie muzycznej, w ramach The Rocks and Roll Festival, zagoszczą zespoły z najwyższej rockowej półki. W czwartek 7 września zagrają Farben Lehre i Heebie Jeebies. W piątek scenę opanują Blenders, Sekcja Muzyczna Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn i Stoned Agnes (feat. Thomas Huber).

Największe gwiazdy zagoszczą na scenie w sobotę. Wtedy uczestnicy bawić się będą do przebojów Krzysztofa Zalewskiego, Smolika // KevFox, Zagrali i Poszli oraz Jabolowe Tulipany (feat. Maciej Dobrzański).

Wydarzenia sportowe: Zdobądź ośmiotysięcznik!

28. Festiwal Górski to też niepowtarzalna okazja do zdobycia ośmiotysięcznika. Tradycyjnie już odbędą się zawody biegowe, na podstawie których organizatorzy stworzyli Koronę Himalajów i Karakorum.

W ramach tegorocznego Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady odbędą się zawody inov-8 Lhotse Run i inov-8 Broad Peak Run, których dystanse odpowiadać będą wysokości obu tych szczytów. inov-8 Lhotse Run (8516 m) odbędzie się w sobotę, 9 września, natomiast inov-8 Broad Peak Run (8051 m) w niedzielę 10 września. Start i meta biegu znajdować się będzie w Parku Zdrojowym w Lądku Zdroju.

Wielbiciele rowerów górskich mogą sprawdzić się natomiast na Flow Trip – wyjątkowej przygodzie na singletrackach Kotliny Kłodzkiej. Wydarzenie poprowadzi Szymon Godziek – jeden z najlepszych na świecie freeriderów MTB.

W trakcie Festiwalu tradycyjnie odbędą się także warsztaty wspinaczkowe – w ramach współpracy z Integrowanie Przez Wspinanie – Tricamp.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj