Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Bruno Schulz Festiwal. Wiemy kto powalczy o zwycięstwo

Facebook

Spotkania z pisarzami i poetami nominowanymi do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius znalazły się w programie rozpoczynającego się w poniedziałek we Wrocławiu Bruno Schulz Festiwalu. Gala wręczenia obu nagród literackich odbędzie się w sobotę we Wrocławskim Teatrze Lalek.

/fot. fb. Bruno Schulz Festiwal

Bruno Schulz Festiwal. Wiemy kto powalczy o zwycięstwo

Bruno Schulz Festiwal to coroczny festiwal literacki poprzedzający wręczenie Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. W programie imprezy znalazły się m.in. spotkania z literatami nominowanymi do obu nagród. Oprócz tego zaplanowano również wydarzenia z udziałem gości, wśród których są m.in. Zbigniew Rokita, Mikołaj Grynberg, Ewa Woydyłło, Agnieszka Szpila, Mariusz Urbanek, Kateryna Babkina, Maciej Robert, Joanna Kuciel-Frydryszak, Jarosław Kurski czy Małgorzata Lebda. Gala wręczenia obu nagród literackich odbędzie się w sobotę w Wrocławskim Teatrze Lalek.

Kto powalczy w finale?

W finale Angelusa w tym roku znalazły się po dwie pozycje polskie i ukraińskie, po jednej słowackiej i niemieckiej, a także powieść autorstwa niemieckojęzycznego pisarza pochodzącego z Bośni i Hercegowiny. O nagrodę powalczą: „Świetlana Droga. Obóz koncentracyjny w Doniecku” Stanisława Asiejewa, tłum. Marcin Gaczkowski, Wydawnictwo Kolegium Europy Wschodniej (Ukraina); „Córeczka” Tamary Dudy, tłum. Marcin Gaczkowski, Wydawnictwo Kolegium Europy Wschodniej (Ukraina); „Czepiec” Kataríny Kucbelovej, tłum. Katarzyna Dudzic-Grabińska, Wydawnictwo Ha!art (Słowacja); „Ten się śmieje, kto ma zęby” Zyty Rudzkiej, Wydawnictwo W.A.B Foksal (Polska); „Spis paru strat” Judith Schalansky, tłum. Kamil Idzikowski, Wydawnictwo Ha!art (Niemcy); „Bella, ciao”, Piotra Siemiona, Wydawnictwo Filtry (Polska) oraz „Skąd”, Sašy Stanišića, tłum. Małgorzata Gralińska, Książkowe Klimaty (Bośnia i Hercegowina/Niemcy).

Jakie nagrody czekają na zwycięzców?

Angelus jest nagrodą dla pisarzy z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności. Nagroda w wysokości 150 tys. zł przyznawana jest za najlepszą książkę prozatorską wydaną w języku polskim w roku poprzednim. Od 2020 r. autorki i autorzy książek zakwalifikowanych do finału mogą liczyć na nagrody pieniężne w wysosokości 5 tys. zł.

Angelus trafia co roku także do autorki lub autora przekładu zwycięskiej książki na język polski. Gdy laureatem jest pisarz z Polski, jury wskazuje tłumacza innej z finałowych pozycji. Nagroda za przekład w 2020 r. uległa podwyższeniu i wynosi 40 tys. zł. Z kolei na zdobywcę Nagrody im. Natalii Gorbaniewskiej przyznawanej w plebiscycie internetowym przez czytelników czeka trzymiesięczne stypendium pisarskie we Wrocławiu.

Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius

Z kolei o Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius konkuruje w kategorii książka roku pięć tomów poetyckich i trzy, których autorzy ubiegać się będą o Silesiusa za najlepszy debiut. Do miana najlepszej książki roku pretendują: „Wiosna ludzi” Miłosza Biedrzyckiego, „Miłość” Kamila Janiaka, „Obręcze” Natalii Malek, „Ocalałe 2030” Jana Rojewskiego i „Lata praktyki” Piotra Sommera. W kategorii debiut roku nominowane zostały: „Halal” Ivana Davydenki, „Gościć sójki” Stanisława Kaliny Jaglarza i „Oprawa skórzana” Pawła Stasiewicza.

W tym roku nagrodę za całokształt pracy twórczej otrzymała Joanna Mueller. Poetka jest najmłodszą laureatką nagrody za całokształt twórczości w historii Silesiusa. Urodziła się w 1979 r. w Pile, mieszka w Warszawie. Poetka, eseistka, redaktorka i krytyk literacka jest absolwentką Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, badaczką poezji m.in. Tymoteusza Karpowicza.

Laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości otrzymuje nagrodę w wysokości 100 tys. zł. Laureat Silesiusa w kategorii książka roku otrzymuje 50 tys. zł. A zwycięzca w kategorii debiut może liczyć na wyróżnienie w wysokości 15 tys. zł. Od 2020 r. wszyscy autorzy nominowani w obu tych kategoriach otrzymują również wyróżnienia finansowe po 5 tys. zł.

Organizatorem obu nagród jest Wrocławski Dom Literatury, a fundatorem miasto Wrocław.

Źródło: PAP

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj