Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

120 tytułów zgłoszono do tegorocznej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus

Facebook

120 książek zostało zgłoszonych do tegorocznej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Nazwisko laureata zostanie ogłoszone 19 października podczas wspólnej gali Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.

fot. lil_foot_ / pixabay.com

120 tytułów zgłoszono do tegorocznej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus

Do nagrody Angelus zgłaszać można polskie wydania książek z 23 krajów Europy Środkowo-Wschodniej, które ukazały się w ubiegłym roku. Do tegorocznej edycji zakwalifikowano 120 tytułów

– poinformowała w poniedziałek PAP Aleksandra Konopko z Wrocławskiego Domu Literatury.

Zwycięzcę poznamy 19 października podczas wspólnej gali Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Wcześniej, na początku września, poznamy finałową siódemkę.

Zwycięską powieść wskazuje jury, któremu od 2022 roku przewodniczy Martin Pollack, austriacki reporter, pisarz i tłumacz literatury polskiej, laureat Angelusa z 2007 roku. Od 2020 roku autorki i autorzy książek zakwalifikowanych do finału mogą liczyć na nagrody pieniężne w wys. 5 tys. zł. Zwycięzca otrzymuje 150 tys. zł.

Angelus trafia co roku także do autorki lub autora przekładu zwycięskiej książki na język polski. W przypadku, gdy laureatem jest pisarz z Polski, jury wskazuje tłumacza innej z finałowych pozycji. Nagroda za przekład w 2020 r. uległa podwyższeniu i wynosi 40 tys. zł. Z kolei na zdobywcę Nagrody im. Natalii Gorbaniewskiej przyznawanej w plebiscycie internetowym przez czytelników czeka trzymiesięczne stypendium pisarskie we Wrocławiu.

Angelus jest nagrodą dla pisarzy pochodzących z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności. Nagrodę przyznaje się za najlepszą książkę prozatorską wydaną w języku polskim w roku poprzednim. Organizatorem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus jest Wrocławski Dom Literatury, a fundatorem miasto Wrocław.

W ubiegłym roku Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus otrzymał niemieckojęzyczny pisarz pochodzenia serbsko-bośniackiego Saša Stanišić. Został nagrodzony za książkę „Skąd”.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj