Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Czy organizator wyjazdu na ferie dopełnił wszystkich formalności?

Facebook

Rodzice marzą o odpoczynku od dzieci, dzieci liczą na wspaniałą zimową zabawę a oszuści… dla nich i dla nieuczciwych organizatorów zimowisk to w końcu czas łatwego zarobku na naiwniakach, którzy nie do końca szanują bezpieczeństwo swoich pociech. Na antenie Radia GRA pytamy eksperta, co jest ważne przed wysłaniem dziecka na ferie, obóz narciarski czy zimowisko w górach.

Podstawowe rady wydają się oczywiste, ale… nie każdy o nich pamięta:

– zawraca uwagę wiceprezes Dolnośląskiej Izby Turystyki Barbara Zabieglik. Tymczasem wielu rodziców zawierza krótkim, nierzadko kilkuzdaniowym wpisom na portalach ogłoszeniowych, które przekonują jedynie: „będzie tanio. I fajnie”. Otóż wcale nie musi być „fajnie”:

Co, jeżeli wyjazd już wykupiliśmy i lada dzień nasze dziecko ma nań wyruszyć? Bardzo ważne jest, by sprawdzić czy organizator dopełnił formalności. Łatwo możemy to skontrolować dzięki internetowi:

– wymienia Barbara Zabieglik.

Pamiętajmy, że uzyskanie niezbędnych wpisów przez organizatora to nie jest zwykła formalność. Bo jeżeli firmy organizującej wycieczkę czy zimowisko nie ma w żadnym rejestrze oznacza to, że nikt nie przygląda się jej działalności:

– wspomina Barbara Zabieglik. Jak podkreśla, warto korzystać z usług legalnych pośredników i biur turystycznych przez liczne obowiązki, jakim one podlegają. Jest drożej niż w przypadku „dzikiej” działalności, ale i bezpieczniej:

– zapewnia wiceprezes DIT. Co więcej – wszystkie te instytucje korzystają z publicznych rejestrów i profilaktycznie kontrolują wszystkie legalne, a więc wpisane w nich, miejsca organizujące dzieciom wypoczynek:

Najczęstszy błąd popełniany przez rodziców wysyłających swoje pociechy na zimowiska to – zdaniem wiceprezes izby Barbary Zabieglik – nadmierne zaufanie do osób, które może dobrze znamy, ale nie wiemy o nich, jak poradzą sobie z upilnowaniem dzieci:

– bo to, że znamy organizatora wycieczki nie oznacza, że zna się on na bezpiecznym organizowaniu wycieczek dla dużej grupy często niesfornych, małych turystów.

ADRESY WAŻNYCH REJESTRÓW:

Centralna Ewidencja Organizatorów Turystyki

W tym rejestrze musi być każda legalnie działająca firma organizująca turystyczne wyjazdy. Jeżeli jej nie ma – być może mamy do czynienia z oszustami.

Baza Wypoczynku MEN

To rejestr prowadzony przez resort edukacji. Do niego kuratoria oświaty wpisują wszystkie zgłoszone zimowiska, kolonie czy nawet półkolonie.

Bezpieczny autobus

Tutaj możemy pobrać dane dotyczące autobusu, pochodzące z Centralnej Ewidencji Pojazdu. Wpisując numer rejestracyjny autokaru uzyskamy pewność, że jest on zarejestrowany, posiada ważny przegląd techniczny i ubezpieczenie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj