StartWiadomości Wiadomości dnia

Czy organizator wyjazdu na ferie dopełnił wszystkich formalności?

Podstawowe rady wydają się oczywiste, ale… nie każdy o nich pamięta:

– zawraca uwagę wiceprezes Dolnośląskiej Izby Turystyki Barbara Zabieglik. Tymczasem wielu rodziców zawierza krótkim, nierzadko kilkuzdaniowym wpisom na portalach ogłoszeniowych, które przekonują jedynie: „będzie tanio. I fajnie”. Otóż wcale nie musi być „fajnie”:

Co, jeżeli wyjazd już wykupiliśmy i lada dzień nasze dziecko ma nań wyruszyć? Bardzo ważne jest, by sprawdzić czy organizator dopełnił formalności. Łatwo możemy to skontrolować dzięki internetowi:

– wymienia Barbara Zabieglik.

Pamiętajmy, że uzyskanie niezbędnych wpisów przez organizatora to nie jest zwykła formalność. Bo jeżeli firmy organizującej wycieczkę czy zimowisko nie ma w żadnym rejestrze oznacza to, że nikt nie przygląda się jej działalności:

– wspomina Barbara Zabieglik. Jak podkreśla, warto korzystać z usług legalnych pośredników i biur turystycznych przez liczne obowiązki, jakim one podlegają. Jest drożej niż w przypadku „dzikiej” działalności, ale i bezpieczniej:

– zapewnia wiceprezes DIT. Co więcej – wszystkie te instytucje korzystają z publicznych rejestrów i profilaktycznie kontrolują wszystkie legalne, a więc wpisane w nich, miejsca organizujące dzieciom wypoczynek:

Najczęstszy błąd popełniany przez rodziców wysyłających swoje pociechy na zimowiska to – zdaniem wiceprezes izby Barbary Zabieglik – nadmierne zaufanie do osób, które może dobrze znamy, ale nie wiemy o nich, jak poradzą sobie z upilnowaniem dzieci:

– bo to, że znamy organizatora wycieczki nie oznacza, że zna się on na bezpiecznym organizowaniu wycieczek dla dużej grupy często niesfornych, małych turystów.

ADRESY WAŻNYCH REJESTRÓW:

Centralna Ewidencja Organizatorów Turystyki

W tym rejestrze musi być każda legalnie działająca firma organizująca turystyczne wyjazdy. Jeżeli jej nie ma – być może mamy do czynienia z oszustami.

Baza Wypoczynku MEN

To rejestr prowadzony przez resort edukacji. Do niego kuratoria oświaty wpisują wszystkie zgłoszone zimowiska, kolonie czy nawet półkolonie.

Bezpieczny autobus

Tutaj możemy pobrać dane dotyczące autobusu, pochodzące z Centralnej Ewidencji Pojazdu. Wpisując numer rejestracyjny autokaru uzyskamy pewność, że jest on zarejestrowany, posiada ważny przegląd techniczny i ubezpieczenie.

Zostaw komentarz