Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

English Division na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu ma już 20 lat

Facebook

Już od dwóch dekad Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu kształci na kierunku lekarskim po angielsku. Od tego czasu mury uczelni opuściło już blisko tysiąc absolwentów English Division.

/materiały prasowe Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu/

English Division świętowało dwadzieścia lat działalności na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. W uroczystym spotkaniu uczestniczyli zagraniczni studenci, władze UMW, wykładowcy oraz przedstawiciele wrocławskich uczelni.

Rektor UMW prof. Piotr Ponikowski w swoim wystąpieniu przyznał, że dwadzieścia lat to już poważny wiek i dobry moment na pewne podsumowania, jak i spojrzenie w przyszłość. Powiedział:

Drodzy studenci, chciałbym opowiedzieć Wam o pasji, odwadze i poświęceniu przytaczając historię wybitnego fizyka Roberta Oppenheimera, którą możecie znać z kina. Bądźcie tak odważni i nigdy się nie poddawajcie. Czas studiów jest najlepszym czasem do nawiązywania przyjaźni, również takich na całe życie. Dziękuję, że wybraliście Wrocław, naszą uczelnię i zdecydowaliście się spędzić tu najpiękniejsze lata swojego życia. Miejcie w pamięci słowa Seneki: Życie jest jak powieść, nieważne jak długie, ale jak dobre.

Prodziekan ds. kształcenia w języku angielskim, dr hab. Katarzyna Neubauer, prof. UMW odczytała przesłanie do zagranicznych studentów od laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury – Olgi Tokarczuk:

Uważam, że należymy do szczęściarzy, wy i ja. Znaleźliśmy się oto bowiem w dobrym miejscu. Wrocław jest miastem do życia, do nauki, do tworzenia.
Jego skomplikowana dramatyczna historia uczyniła je miastem wyjątkowym. Od wieków pozostające na granicy kultur i państw stanowiło bardzo żywy ośrodek kulturalny i naukowy, i wychowało setki tysięcy studentów różnych dziedzin. To tutaj pracowało i dokonywało odkryć wielu noblistów.
Jednak dla mnie jest najciekawsze to, że wszyscy mieszkańcy Wrocławia pochodzą skądinąd, że nawet jeżeli sami się tu urodzili, to ich rodzice czy dziadkowie przybyli tutaj jako wygnańcy lub imigranci. Po drugiej wojnie światowej potwornie zburzone miasto musieli opuścić jego niemieccy mieszkańcy, zaś ci, którzy przyszli, pochodzili z wielu rejonów Polski, a nawet Europy, i to właśnie oni, wygnańcy i imigranci, z miłością Wrocław odbudowali.
Bardzo bym chciała, żebyście się tutaj poczuli dobrze, bezpiecznie i komfortowo. Żeby wam została po latach studiów dobra pamięć tego miejsca, zanim ruszycie jako lekarze w świat pełen konfliktów i cierpienia.
Wybraliście zawód odpowiedzialny i wymagający. Kłaniam się wam za to i podziwiam za odwagę.
Oby moje miasto stało się dla was drugim domem.

Na studia English Division każdego roku przyjmowanych jest około 130 studentów z ponad 20 krajów z całego świata. Młodzi ludzie, którzy przyjechali w tym roku kształcić się we Wrocławiu, pochodzą z Nigerii, Tunezji, USA, Szwecji, Algierii, Ukrainy, Cypru, Filipin, Chile, Słowacji, Mołdawii, Tajwanu, Jordanu, Sudanu, Emiratów Arabskich, Turcji, Syrii, Indii, Pakistanu, Myanmaru, Niemiec, Norwegii, Seszeli, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Egiptu, Iranu i Kanady.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj