Radio Gra Wrocław

Festiwal Pierwszej Pomocy w Parku Tysiąclecia

W sobotę 2 września od godz. 10 do 16 w Parku Tysiąclecia odbędzie się Festiwal Pierwszej Pomocy. Na miejscu oprócz warsztatów z pierwszej pomocy, przygotowano również wiele atrakcji i pokazów. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

/materiały prasowe/Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego

Przed nami druga edycja Festiwalu Pierwszej Pomocy. Zeszłoroczna okazała się ogromnym sukcesem i spotkała z wielkim zainteresowaniem mieszkańców w różnym wieku. W tym roku program jest jeszcze bogatszy. Przygotowano więcej pokazów i stanowisk tematycznych, a także atrakcji dodatkowych. Osoby odwiedzające Festiwal wezmą udział w wielu praktycznych warsztatach, bo w pierwszej pomocy warto nie tylko mieć wiedzę, ale także przełożyć ją na praktyczne działanie.

WAPP uczy pierwszej pomocy i empatii

Wrocławianki i wrocławianie chcą doskonalić swoją wiedzę z zakresu pierwszej pomocy. Wiemy o tym zarówno z zeszłorocznego Festiwalu, jak i z kursów pierwszej pomocy, które organizujemy przez cały rok w ramach naszej kampanii Wrocławska Akademia Pierwszej Pomocy

– mówi dyrektor WCRS, Dorota Feliks.

Miejsca na bezpłatne szkolenia są rezerwowane w zaledwie 1–2 dni po ogłoszeniu zapisów, na szczęście średnio są to dwa kursy miesięcznie, dlatego prosimy, by się nie zniechęcać, gdy nie ma miejsc. Kampania trwa w sposób ciągły. WAPP jest obecna na wydarzeniach plenerowych jako partner, bo przekazywanie rzetelnej wiedzy i nauka prawidłowych zachowań jest dla nas niezwykle ważna. Rocznie z wiedzy o pierwszej pomocy, którą przekazujemy, korzysta kilkanaście tysięcy osób. Mamy wsparcie merytoryczne pracowników Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, którzy czuwają nad aktualnością wiedzy przekazywanej podczas kursów czy warsztatów. Jesteśmy też przekonani, że mieszkańcy Wrocławia, bogaci w wiedzę o udzielaniu pierwszej pomocy, są bardziej wyczuleni na krzywdę innych, bo wiedzą, że od nich zależy zdrowie i życie drugiego człowieka

– wyjaśnia.

/materiały prasowe/Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego

Pierwsza pomoc w atrakcyjnej formie

Jak poprawnie wzywać służby ratunkowe, co jest wewnątrz karetki, jak wygląda pomoc nad wodą, do czego służy AED, jakie są nowe wytyczne przy RKO, czym gasić ogień, jak pracują psy ratownicze – to tylko kilka pytań, na które odpowiedzi poznają uczestnicy Festiwalu odwiedzający stanowiska tematyczne. Podczas praktycznych warsztatów dowiedzą się też (i spróbują), jak opatrywać różnego rodzaju rany, jak udzielać pierwszej pomocy dzieciom, jak się zachować w razie urazu na wycieczce survivalowej lub podczas uprawiania sportu. Edukacyjną atrakcją będzie z pewnością symulator dachowania.

Na miejscu będzie również punkt pomocy psychologicznej Centrum Zdrowia Psychicznego. Obecni na miejscu psychologowie i lekarze psychiatrzy udzielą informacji o możliwej pomocy oraz doradzą sposób postępowania w przypadku kryzysów. Nie jest to jednak punkt terapeutyczny. Dla starszych dzieci i młodzieży przygotowana zostanie gra łącząca temat o emocjach w świecie cyfrowym, cyberuzależnieniach i hejcie.

W Parku Tysiąclecia stanie krwiobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, w którym przez całe wydarzenie będzie można honorowo oddać krew. Zapraszamy nie tylko aktywnych krwiodawców, ale także osoby, które dotychczas miały obawy związane z taką formą pomocy.

Dodatkowe atrakcje

Na Festiwalu Pierwszej Pomocy będą też atrakcje typowo piknikowe, zorganizowane szczególnie z myślą o najmłodszych uczestnikach. Strefa animacyjna z dmuchańcami, zabawami, grami i sprzętem sportowym, by wspólnie z rodziną spędzić miło czas na świeżym powietrzu.

Otwarcie trasy autobusowo-tramwajowej (TAT)

W tym roku Festiwal Pierwszej Pomocy odbywa się w Parku Tysiąclecia, nieopodal nowo wybudowanej trasy autobusowo-tramwajowej. Pierwszy przejazd nową trasą, w formie autobusowo-tramwajowej, jest planowany przez MPK Wrocław na dzień Festiwalu, czyli 2 września. Parada przejedzie trasę z okolic Dworca Świebodzkiego na pętlę przy ul. Rogowskiej. Na paradę obowiązywać będą bezpłatne wejściówki.

Na pętli staną stoiska informacyjne o wrocławskich inwestycjach. Oba miejsca – pętlę przy ul. Rogowskiej i Park Tysiąclecia – połączy gra terenowa w formie krzyżówki, której tematem przewodnim będzie bezpieczeństwo i pierwsza pomoc oraz specjalny autobus, który będzie kursował od 11.30 do 14.30 co około 30 min.

Więcej informacji dotyczących wydarzenia znajdziecie TUTAJ.

/materiały prasowe/Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego