Według szacunków wrocławskiego magistratu w stolicy Dolnego Śląska mieszka około 80 tys. obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do miasta po wybuch wojny.
Mijają dwa lata od ataku Rosji na Ukrainę. Stolica Dolnego Śląska – jak podkreślają wrocławscy urzędnicy – była jednym z głównych polskich miast, w którym uchodźcy szukali schronienia.
Według szacunków wrocławskiego magistratu, dziś w mieście mieszka i pracuje około 80 tys. obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do miasta po 24 lutego 2022 r. Wraz z Ukraińcami mieszkającymi tu wcześniej, mniejszość ta liczy 150 tys.–180 tys. osób.
Pamiętajmy, że ta wojna wciąż trwa. Za nami dwa lata pełnej mobilizacji, dwa lata tworzenia i rozwijania systemu pomocy, wielu akcji, projektów i inicjatyw, które wspierały naszych przyjaciół z Ukrainy. Dziś są z nami jako pełnoprawni mieszkańcy Wrocławia, którzy tak jak my, pracują, uczą się i budują lepszy Wrocław
– powiedział prezydent Jacek Sutryk.
Miejscy urzędnicy podsumowując organizację pomocy dla uchodźców podkreślili, że w pierwszym roku wojny prowadzono działania w kilku obszarach: w zakresie zbiórek, zakwaterowania, edukacji i pomocy prawnej czy językowej. Wskazano przy tym na zaangażowanie kilku tysięcy wolontariuszy.
Według danych wrocławskiego magistratu, w ciągu dwóch minionych lat miasto pomogło zorganizować uchodźcom ponad 600 tys. noclegów. Przy czym w kulminacyjnym momencie do ich dyspozycji we Wrocławiu było 3 tys. miejsc noclegowych.
Po pierwszych miesiącach bardzo intensywnej pracy skupionej na zapewnieniu potrzeb fundamentalnych – schronienie, wyżywienie, pomoc medyczna – w ogromnej mierze ze wsparciem mieszkańców Wrocławia, zaczęliśmy systematyzować mechanizmy pomocowe. Dziś skupiamy się na jak najszybszym usamodzielnianiu osób przybywających do Wrocławia (…) zachęcamy także do podejmowania przez dzieci nauki w polskich szkołach. Placówki edukacyjne, doposażone dzięki wsparciu choćby UNICEF-u, służą wszystkim uczniom podejmującym w nich naukę
– powiedział Radosław Michalski, koordynujący miejski sztab pomocy Ukrainie.
Dziś do wrocławskich szkół i przedszkoli uczęszcza 10 tys. ukraińskich dzieci i młodzieży. We Wrocławiu działa też pięć centrów nauki zdalnej, w których uczniowie łączą się online ze szkołami w Ukrainie.
Na działania i projekty pomocowe związane z uchodźcami z Ukrainy Wrocław otrzymał z UNICEF-u ponad 42 mln zł. Do miasta trafiła też pomoc rzeczowa, m.in. w postaci artykułów pierwszej potrzeby dla rodzin uchodźczych, mleka dla niemowląt oraz apteczek pierwszej pomocy.
Wrocławski magistrat poinformował również, że w minionym roku miasto przekazało milion złotych na budowę fabryki protez ortopedycznych we Lwowie. Z kasy miejskiej sfinansowano również zakup samochodu terenowego, drona i radiotelefonów dla służb ratowniczych w Ukrainie.