Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Cztery minuty, by uratować życie. Przyjdź na bezpłatne szkolenia i badania w najbliższą sobotę

Facebook

Czasami wystarczy kilka minut, by uratować czyjeś życie. Ale czy wiemy jak to zrobić? W Magnolia Park będzie można nauczyć się udzielania pierwszej pomocy oraz wziąć udział w bezpłatnych badaniach profilaktycznych. Akcja „Zdrowie w Twoich Rękach” odbędzie się już w tę sobotę, 20 stycznia.

Cztery tzw. złote minuty to czas na przywrócenie zatrzymanej akcji serca. Średni czas od momentu wezwania karetki do przyjazdu służb ratunkowych na miejsce zdarzenia wynosi osiem minut w mieście i ok. 15 minut na terenach niezabudowanych. Prawidłowo udzielona pierwsza pomoc przedmedyczna zwiększa szanse na uratowanie osoby w miejscu zdarzenia. Stąd tak istotna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy. Wiedza o jej podstawowych zasadach przyda się każdemu — nie tylko kierowcom, miłośnikom sportów ekstremalnych czy rodzicom przymierzającym się do rozszerzania diety swoim pociechom.

Jeśli mamy wątpliwości, jak się zachować, będąc świadkiem jakiegoś wypadku — jak pomóc, a nie zaszkodzić, warto przyjść na sobotnie wydarzenie. Podczas akcji „Zdrowie w Twoich Rękach” studenci z Uniwersytetu Medycznego im Piastów Śląskich we Wrocławiu poprowadzą szkolenia z podstawowej pierwszej pomoc

— zaprasza Natalia Oleś, wiceprzewodnicząca ds. Zewnętrznych Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji Oddział Wrocław, które jest organizatorem wydarzenia.

Co ciekawe, podczas akcji będzie można dowiedzieć się nie tylko jak pomagać w nagłych wypadkach ludziom, lecz także zwierzętom. Członkowie Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Weterynarii (IVSA Wrocław) wytłumaczą i pokażą, jak udzielać pierwszej pomocy psom.

To nieoceniona wiedza i umiejętności dla wszystkich właścicieli czworonogów

— mówi Natalia Oleś.

Łącznie w Magnolia Parki stanie 10 stoisk, gdzie będzie można zasięgnąć od specjalistów wiedzy o zdrowiu, porad medycznych, a także wykonać bezpłatne badania.

Akcja nie bez powodu odbywa się w przeddzień Dnia Babci oraz Dziadka. To właśnie seniorów warto zachęcić do wykonania bezpłatnych badań profilaktycznych. Studenci medycyny zmierzą ciśnienie, a także saturację oraz glikemię (poziom glukozy) krwi. Natomiast studenci stomatologii wykonają przegląd dentystyczny.

Będzie też można wykonać analizę składu ciała, która pozwala określić masę kostną oraz mięśniową, całkowitą zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie, stopień otłuszczenia narządów wewnętrznych czy poziom nawodnienia organizmu. Badanie to może być elementem profilaktyki osteoporozy czy otyłości.

Ponadto magister farmacji udzieli porad dotyczących leków, a na stoisku z ziołami leczniczymi będzie można zapoznać się z dobroczynnymi właściwościami niektórych roślin. Swoje stanowisko poprowadzą także specjaliści z dolnośląskiego oddziału NFZ.

Na wydarzenie można przyjść całymi rodzinami — na dzieci będzie czekać kącik zabaw. Najmłodsi również zapoznają się z zasadami udzielania pierwszej pomocy.

Akcja „Zdrowie w Twoich Rękach”:

 • nauka pierwszej pomocy,
 • nauka pierwszej pomocy u psów,
 • pomiar ciśnienia tętniczego,
 • pomiar saturacji krwi,
 • analiza składu ciała,
 • przeglądy dentystyczne,
 • pomiar glikemii krwi,
 • porady magistra farmacji,
 • stoisko z ziołami leczniczymi,
 • kącik dziecięcy,
 • stoisko NFZ.

 

Stoiska będą czekać na odwiedzającychw sobotę 20 stycznia w godz. 9-15. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Akcja „Zdrowie w Twoich Rękach” to już druga w tym miesiącu akcja profilaktyczna organizowana w Magnolia Park wspólnie ze studentami Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Kolejne wydarzenie odbędzie się jeszcze w styczniu — dzień przed przed 32. Finałem Wielkiej Orkiestry, czyli 27 stycznia. Będzie to akcja „Pomaganie przez ratowanie”, podczas której można m.in. zostać honorowym krwiodawcą i dawcą szpiku.

źródło: materiały prasowe

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj