Radio Gra Wrocław

Jutro w komunikacji miejskiej pojedziesz za darmo!

Już jutro w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności kasowniki w pojazdach wrocławskiego MPK, podwykonawców oraz na liniach aglomeracyjnych nie będą działały. Zamiast tego przeczytamy na nich, że 22 września to Dzień bez Samochodu.

/materiały prasowe/UMW

Co roku 22 września komunikacja miejska we Wrocławiu jest darmowa. Tak będzie i jutro! Do akcji dołączyli także przewoźnicy aglomeracyjni na liniach 9xx i okoliczne gminy. Nie trzeba mieć ze sobą dowodu osobistego, prawa jazdy. Wsiadamy i jedziemy.

Dzień bez Samochodu, za to z darmową komunikacją miejską ma służyć testom – by ci, którzy na co dzień z komunikacji miejskiej nie korzystają, sprawdzili – jak wyglądają ich połączenia do pracy, szkoły czy na siłownię. Może się okazać, że dojedziemy wygodnie i szybciej niż samochodem

– komentuje Paulina Tyniec-Piszcz, dyrektor Wydziału Transportu we wrocławskim magistracie.

W ostatnich 4 latach na ulicach Wrocławia pojawiło 240 nowoczesnych autobusów i 110 nowych tramwajów, kolejnych 42 gruntownie wyremontowano. Do tego ponad 320 milionów złotych zainwestowano w program Torywolucji.

To przyniosło efekty. Z poziomu około 140 wykolejeń rocznie, jesteśmy w 2022 roku na poziomie 27. Nowe trasy przez Popowice i Nowy Dwór sprawiły, że około 60 tysięcy osób zyskało dostęp do komunikacji miejskiej w odległości do 7 minut spacerem. Warto przetestować i ten spacer i miejskiego przewoźnika, zwłaszcza, że od 3 września mamy nową siatkę połączeń, być może także te zmiany sprawią że ktoś będzie miał łatwiejszy i szybszy dojazd do swojej pracy czy szkoły

– poleca Witold Woźny, prezes MPK.

W akcji Europejskiego Tygodnia Mobilności nie biorą tylko udziału regionalni przewoźnicy kolejowi – Koleje Dolnośląskie i Polregio podległe Urzędowi Marszałkowskiemu.

Dodatkowo przez cały tydzień – do soboty włącznie – wrocławskie rowery miejskie są darmowe nie przez 20 minut ale przez pierwszą godzinę.

Mamy ich we Wrocławiu 2300 rozmieszczonych na 230 stacjach. Są rowery tradycyjne, ale także elektryczne, tandemy, cargo. I co ważne będą działały przez cały rok, nie znikną na zimę – w końcu Wrocław to miasto przyjazne komunikacji rowerowej ze swoim 400 kilometrami dróg rowerowych 1400 tras przyjaznych rowerzystom. Dość powiedzieć, że w systemie Wrocławskiego Roweru Miejskiego jest zarejestrowanych około 300.000 osób

– wskazuje Monika Kozłowska-Święconek z Biura Zrównoważonej Mobliności.