Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Nowe dzieła trafiły do kolekcji zbiorów Pawilonu Czterech Kopuł

Facebook

Nowe nabytki Pawilonu Czterech Kopuł będą pokazywane na wystawie stałej „Kolekcja sztuki polskiej II poł. XX i XXI wieku” – przekazała we wtorek Magdalena Skrabek z biura prasowego Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

pawilon czterech kopuł
/fot. Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Pawilon Czterech Kopuł – poznaj nowe działa muzeum 

Wrocławskie muzeum kupiło pracę Ewy Partum „Dama z łasiczką” (1986). Dzieło przedstawia odbite w lustrze ciało artystki, na którym nawarstwiają się przedstawienia słynnego dzieła Leonarda da Vinci.

/materiały prasowe/Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Zbiory Pawilonu Czterech Kopuł wzbogaciły się też o rzeźbę Leona Podsiadły „Niger” (2012). Estetyka tej pracy nawiązuje do tradycji rzemiosła afrykańskiego.

Ostatnia z zakupionych prac to „Pomnik” (1993) Jerzego Kosałki – twórcy multimedialnego związanego z Grupą Luxus.

To swoistą deklaracją porzucenia malarstwa wynikającą z przekonania o wyczerpaniu się tradycyjnych środków wyrazu. Jednocześnie jest to realizacja, która na stałe wpisała się w kanon wrocławskiej sztuki lat 90. XX w., nosząc dziś status formy ilustratywnej nie tylko dla dorobku artysty, ale i czasów, w jakich powstała

– czytamy w materiałach prasowych Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

/materiały prasowe/Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Zakup dzieł współczesnych polskich artystów do kolekcji Pawilonu Czterech Kopuł był możliwy dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj