Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Dzień bezpłatny w Muzeum „Panorama Racławicka”

Facebook

4 kwietnia obraz Jana Styki i Wojciecha Kossaka będzie można obejrzeć za darmo – jest to prezent Muzeum Narodowego we Wrocławiu z okazji 230. rocznicy bitwy pod Racławicami.

/fot. R. Sołdek

Tego dnia Muzeum „Panorama Racławicka” będzie czynne od godz. 8:30 do 19:00. Bezpłatne bilety wstępu będą rozdawane przed wejściem do MPR tylko w dniu zwiedzania – bez możliwości wcześniejszej rezerwacji miejsc.

Tego dnia nieczynna będzie szatnia, w związku z czym organizatorzy proszą o przychodzenie bez plecaków i bagażu. Ze względów konserwatorskich oraz by zapewnić komfort zwiedzającym jednorazowo na platformę widokową będzie mogło wejść 85 osób. Przewidywany czas zwiedzania jednej grupy to ok. 15 minut

Przypadająca 4 kwietnia br. rocznica 230-lecia bitwy pod Racławicami rozpoczyna cykl podniosłych uroczystości, które Muzeum Narodowe we Wrocławiu organizuje w związku z zaszczytem posiadania Panoramy Racławickiej

– mówi Piotr Oszczanowski, dyrektor MNWr.

5 czerwca obchodzić będziemy rocznicę 130-lecia uroczystego udostępnienia tego monumentalnego obrazu we Lwowie, który w ciągu 9 miesięcy na przełomie lat 1893 i 1894 stworzyli najwybitniejsi polscy malarze końca XIX w. z Janem Styką i Wojciechem Kossakiem na czele. I wreszcie 14 czerwca 2025 r. będziemy świętować 40-lecie otwarcia Muzeum (Panorama Racławicka) we Wrocławiu. Niech to potwierdza, jak dumni jesteśmy z tego wyjątkowego dzieła sztuki i wręcz pomnikowej pamiątki narodowej, którą do dziś we Wrocławiu podziwiało już blisko 12 milionów widzów

– dodaje.

/fot. W. Rogowicz

Bilet otrzymany 4 kwietnia 2024 w Muzeum „Panorama Racławicka” uprawnia do bezpłatnego wejścia na wystawy stałe Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Etnograficznego i Pawilonu Czterech Kopuł w ciągu 3 miesięcy od daty seansu.

Co jeszcze odbędzie się tego dnia?

Tego dnia (04.04) o godz. 10:00 w Muzeum Narodowym we Wrocławiu zostaną nadane prof. Kazimierzowi Czaplińskiemu i mgr inż. Elżbiecie Paradowskiej Złote Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczenia wręczy Wojewoda Dolnośląski Maciej Awiżeń.

Prof. Kazimierz Czapliński, wybitny polski inżynier budownictwa i profesor zwyczajny na Politechnice Wrocławskiej, był wieloletnim członkiem (od powstania Komitetu w październiku 1980 r.) oraz przewodniczącym Społecznego Komitetu Panoramy Racławickiej (od 1989 do zakończenia jego działalności w 2020 r.). Do szczególnych zasług prof. Czaplińskiego należą systematyczne i skuteczne starania o dotacje finansowe na remonty, konserwację i działalność Panoramy Racławickiej.

Mgr inż. Elżbieta Paradowska w latach 1980–2020 była aktywną współpracownicą Społecznego Komitetu Panoramy Racławickiej. Jej rozległe doświadczenie i wiedza jako inżyniera włókiennika okazały się bezcenne w procesie przywracania do publicznego bytu wielkiego patriotycznego malowidła. W swojej karierze zawodowej zajmowała się również problematyką innowacyjnych tekstyliów dla celów przemysłowych.

/fot. W. Rogowicz

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj