Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Politechnika Wrocławska zbada ruch gałek ocznych. Otwarto pracownie „eye-trackingową”

Facebook

Politechnika Wrocławska otworzyła interdyscyplinarne laboratorium eye-trackingowe. Nowo powstała pracownia została wyposażona w okulografy i zestawy VR. Na czym polega eye-tracking i jakie ma zastosowanie?

politechnika wrocławska
/fot. pwr.edu.pl

Politechnika Wrocławska zbada ruch gałek ocznych. Otwarto pracownie „eye-trackingową”

Pracownia powstała w ramach pierwszej edycji konkursu Polytechnica Nova”.

Nowe laboratorium to efekt współpracy naukowców, doktorantów i studentów z trzech Wydziałów: Architektury, Budownictwa Lądowego i Wodnego i Podstawowych Problemów Techniki. Pomysł wygrał w pierwszej edycji konkursu „Polytechnica Nova” w kategorii rozwój dydaktyki, a kierowniczką pracowni jest dr inż. arch. Marta Rusnak z Wydziału Architektury

– czytamy w komunikacie Politechniki Wrocławskiej.

Na czym polega eye-tracking i jakie ma zastosowanie?

Głównym zadaniem systemu „eye-tracking” (Okulografia) jest śledzenie ruchu gałek ocznych i rejestrowania punktu skupienia wzroku.

„Eye-tracking” wykorzystuje się między innymi do określania, na co użytkownicy zwracają największą uwagę. Co jest ważne zwłaszcza dla osób tworzących opakowania produktów, strony internetowe czy reklamy – dzięki czemu można trafić do jak największej liczby konsumentów. Eyetracking wykorzystywany jest również w różnych testach psychologicznych, chociażby w teście utajonych skojarzeń (IAT). A także w grach komputerowych.

Nowe laboratorium zostało wyposażone m.in. w trzy typy eyetrackerów (stacjonarne, mobilne i VR) wraz oprogramowaniem. A także w komputery, sprzęt optometryczny oraz tablicę multimedialną.

Wrocławska uczelnia wykorzysta system do badań.

Zakres badań, które będziemy mogli prowadzić, jest bardzo szeroki. Mogą to być np. zagadnienia związane z bezpieczeństwem pracy, pomiarami psychofizycznymi funkcji wzrokowych czy optometrią pediatryczną

– wyjaśnia dr Marta Rusnak.

Koszt inwestycji oszacowano na ponad 1,2 mln zł.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj