Radio Gra Wrocław

„Pomiędzy dwoma”. Nowa tajemnicza wystawa w Klubie pod Kolumnami

Grafiki i rysunki stworzeń z innego świata, średniowieczne ornamenty i tajemnicze zwierciadła. 18 kwietnia w galerii Klubu pod Kolumnami rozpocznie się wystawa „Pomiędzy dwoma” dotycząca legend, wierzeń i mitów. Dzieła autorstwa Sarah Steuer będzie można oglądać do 24 maja. Wstęp wolny.

/materiały prasowe/Wrocławski Instytut Kultury

„Pomiędzy dwoma”. Nowa tajemnicza wystawa w Klubie pod Kolumnami

Sarah Steuer specjalizuje się w litografii i akwaforcie. Jest studentką Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie. Artystka kwiecień spędza we Wrocławiu – jest uczestniczką dziewiątej już odsłony wrocławsko-drezdeńskiej wymiany rezydencyjnej skierowanej do twórców i twórczyń pracujących w klasycznych technikach drukarskich.

Selekcja prac, które zobaczymy w Klubie pod Kolumnami, prezentować będzie zarówno dotychczasowy dorobek Sarah, jaki i efekty jej wędrówek po magicznych szlakach naszego miasta. Będzie to jej pierwsza indywidualna wstawa!

– zachęca kuratorka wystawy, Paulina Brelińska-Garsztka.

Artystka uchyli rąbka tajemnicy i pokaże cudaczne postaci przeniesione z zakątków wyobraźni na papier. Ukryte w zakamarkach kartki, zadumane z zamkniętymi oczami, oplecione tajemniczymi ornamentami zapraszają do oderwania się na chwilę od rzeczywistości. Dlatego też tytuł wystawy, „Pomiędzy dwoma”, wymaga wyjaśnienia. Symbolizuje przebywanie na stuku dwóch światów – realnego i  wyobrażonego

– dodaje kuratorka.

W swoich pracach artystka inspiruje się symboliką średniowieczną i tajemniczymi ornamentami. Na wystawie zatem zobaczymy nie tylko graficzne odbitki, ale i metalowe matryce, które przypominają artystce zwierciadła czy portale.

Okazuje się, że lustrzane odbicia od dawna odgrywały znaczącą rolę w historii druku. Na przykład Johannes Gutenberg, niemiecki rzemieślnik, twórca pierwszej przemysłowej metody druku na świecie, władał sztuką wykonywania luster z metalu i szkła, wierząc w ich głęboką duchową symbolikę. Wiadomo też, że według średniowiecznych wierzeń, lustrzane odbicia łączyły się z czarami i sztuką alchemii. Tak samo jak tajemnicze prace Sarah Steuer. Będzie magicznie – zapraszamy

– czytamy w komunikacie przesłanym przez Wrocławski Instytut Kultury.

Najważniejsze informacje

  • Wystawa: „Pomiędzy dwoma” autorstwa Sarah Steuer
  • Miejsce: Klub pod Kolumnami, pl. Św. Mikołaja 21, Wrocław
  • Wernisaż: 18.04 (czwartek), godz. 19:00
  • Godziny otwarcia wystawy: poniedziałek-piątek od 10:00 do 20:00

Wstęp na wystawę jest darmowy.