Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Nowa wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu

Facebook

Prace architekta i naukowca Witolda Lipińskiego, twórcy projektów m.in. obserwatorium IMGW na Śnieżce czy wrocławskiego domu iglo, można od czwartku oglądać w Muzeum Architektury we Wrocławiu.

/Dom jednorodzinny Grzybek we Wrocławiu, arch. Witold Lipiński, 1968-75, fot. Jakub Certowicz

„Kształt marzeń. Architektura Witolda Lipińskiego” to pierwsza obszerna prezentacja twórczości zmarłego w 2005 r. profesora Politechniki Wrocławskiej. Na wystawie są obiekty z najważniejszego okresu działalności Lipińskiego, dzieła z pogranicza architektury, inżynierii i rzeźby.

Choć sprawiają wrażenie scenografii do filmu science fiction kilka z nich zostało zrealizowanych, ale popadły w niemal całkowite zapomnienie

– powiedziała rzeczniczka Muzeum Architektury we Wrocławiu Marta Czyż.

Twórcy ekspozycji podkreślają, że Lipiński „projektował obiekty niemożliwe, dowodząc, że rzeczy niemożliwych nie ma”. Gdy w ówczesnej polskiej architekturze dominowały prostokątne bloki i domy kostki, wrocławski architekt tworzył „budynki chmury i domy statki kosmiczne”.

Gdy rozpędzała się prefabrykacja, a budynki zaczęto wytwarzać masowo na fabrycznych liniach produkcyjnych, marzył o tworzeniu architektury bioklimatycznej, skupiając się na kształtowaniu odpowiednich warunków dla współistnienia człowieka i przyrody

– wskazują organizatorzy wystawy.

Lipiński projektował domy jednorodzinne i budynki usługowe. Projekty zawierały bardzo często nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne. „Każdy z blisko 20 prezentowanych na wystawie obiektów mógłby — na pierwszy rzut oka — uchodzić za studium scenografii do filmu science fiction” – wskazała rzeczniczka Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Pięć projektów Lipińskiego doczekało się realizacji, m.in. dom iglo przy ul. Stanisława Moniuszki we Wrocławiu, w którym mieszkał architekt, i Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologicznego IMGW na Śnieżce.

Na ekspozycji zgromadzono oryginalne rysunki Witolda Lipińskiego. Oprócz tego można zobaczyć ceramiczne modele, wykonane na potrzeby wystawy przez artystów z wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych i fotografie obiektów wykonane przez Jakuba Certowicza.

Wystawę można zwiedzać do 31 marca.

źródło: PAP

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 lutego 2024