Dzisiaj o godz. 17:40 na placu Wolności odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej współprace Giancarla Guerrero z Narodowym Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu.
Tego samego dnia o godz. 19.00 w Sali Głównej NFM w wykonaniu NFM Filharmonii Wrocławskiej pod batutą maestra Guerrero zabrzmi IX Symfonia – ostatnie dzieło ukończone przez Gustava Mahlera. Przez wielu badaczy i komentatorów uznawane jest nie tylko za łabędzi śpiew tego twórcy. Ale także za symboliczne podsumowanie i zamknięcie całej epoki romantyzmu.
Giancarlo Guerrero
Giancarlo Guerrero pełnił funkcję dyrektora artystycznego NFM Filharmonii Wrocławskiej od 2017 roku. Jest też dyrektorem muzycznym Nashville Symphony i głównym dyrygentem gościnnym Gulbenkian Orchestra w Lizbonie. Z wrodzoną i instynktową muzykalnością
dyryguje nie tylko z wnikliwym odczytaniem partytury i witalnością, ale również atrakcyjnie i dynamicznie
– pisze amerykańska gazeta „Plain Dealer”. Sześć razy nagrodzony GRAMMY Guerrero zrealizował kilkanaście nagrań z Nashville Symphony podczas swojej dziesięcioletniej kadencji. Był głównym dyrygentem gościnnym Cleveland Orchestra podczas legendarnej rezydencji orkiestry w Miami. Regularnie powraca do prowadzenia tego zespołu w Cleveland. Wcześniej pełnił m.in. funkcję dyrektora muzycznego Eugene Symphony oraz II dyrygenta Minnesota Orchestra.
Gdzie występował?
Giancarlo Guerrero jest często podróżującym dyrygentem gościnnym. Cieszy się współpracą z orkiestrami symfonicznymi Bostonu, Baltimore, Cincinnati, Dallas, Detroit, Montrealu, Seattle, Toronto i Vancouver oraz z Philadelphia Orchestra, orkiestrami symfonicznymi Queensland i Sydney, Frankfurt Radio Symphony, London Philharmonic, Brussels Philharmonic i Residentie Orchestra w Hadze.
Artysta jest także szczególnie zaangażowany w prowadzenie orkiestr akademickich. Regularnie współpracuje z Curtis School of Music, Colburn School w Los Angeles, Yale Philharmonia. A w ostatnich latach nawiązał współpracę z National Youth Orchestra (NYO2) w Nowym Jorku. Stworzoną i zarządzaną przez Weill Institute of Music w Carnegie Hall. Do wielu jego inicjatyw w Nashville należy skupienie się na wykonywaniu nowych utworów amerykańskich kompozytorów współczesnych, wspieranych przez zamówienia, nagrania i światowe premiery, które uczyniły Nashville miejscem docelowym dla muzyki współczesnej i stały się wizytówką tej orkiestry.
W styczniu i lutym 2020 roku Guerrero poprowadził NFM Filharmonię Wrocławską podczas kolejnego tournée muzyków po Stanach Zjednoczonych. Artyści wystąpili m.in. w Chicago, Nashville, Greenville czy Stanford. Partie solowe wykonali: Piotr Anderszewski, David Fray, Bomsori Kim i Janusz Wawrowski. Efektem współpracy Maestra z NFM Filharmonią Wrocławską są też trzy wspólnie nagrane płyty. Pierwsza wydana była z muzyką Brahmsa w 2020 roku. A druga, z 2023 roku, zawiera utwory Poulenca i Jongena, w których partie solowe wykonał znakomity Karol Mossakowski. Ukazały się one nakładem Narodowego Forum Muzyki i CD Accord. Natomiast w czerwcu 2021 roku premierę miał wydany przez wytwórnię Deutsche Grammophon album orkiestry zarejestrowany wraz z Bomsori pod dyrekcją Giancarla Guerrero.
Maestro powróci do Wrocławia w kolejnych sezonach artystycznych w ramach dalszej współpracy z Narodowym Forum Muzyki.