Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Straż Miejska we Wrocławiu ma już 32 lata. Co zmieniło się w tym czasie?

Facebook

Straż Miejska we Wrocławiu została powołana 25 września 1991 roku przez prezydenta Bogdana Zdrojewskiego. Na początku była miejscem pracy dla zaledwie 23 osób, dziś strażników miejskich jest ponad 300.

Na przestrzeni ostatnich lat wrocławska Straż Miejska znacząco podwyższyła swój standard między innymi dzięki znaczącym środkom przeznaczonym na jej funkcjonowanie. Mowa zwłaszcza o zakupach radiowozów, otwarciu nowej siedziby, a także dronów, umożliwiających przeprowadzanie kontroli, wykrywających spalane odpady.

W ostatnich 5 latach otrzymaliśmy 15 nowych radiowozów wartych 1.500.000 złotych, 4 bezzałogowe statki powietrzne za 300 tysięcy. Wliczając w to nową siedzibę, wymianę umundurowania, czy zakup dodatkowego wyposażenia dla funkcjonariuszy mamy inwestycje warte miliony złotych. Cieszymy się z tego i doceniamy ten wkład, bo  należy pamiętać, że każda złotówka wydana na Straż Miejską w rzeczywistości jest przeznaczona na zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców Wrocławia

– mówi komendant Straży Miejskiej Piotr Kościelny.

Wśród ważnych inwestycji, wpływających na zwiększenie zakresu działań strażników było wzmocnione Oddział Ochrony Środowiska, mieszczącego się przy ulicy Hubskiej. Oddział został wyposażony w dodatkowy samochód terenowy, kamery do monitoringu mobilnego, dwa wilgotnościomierze. A także urządzenie zadymiające pozwalające lokalizować miejsca nielegalnych podłączeń ścieków. Dodatkowo Straż Miejska zyskała drony wraz z niezbędnym osprzętem i oprogramowaniem, posiadającym kamerę termowizyjną oraz głowice badające zawartość dymu w kominach.

Wiemy, jak ważne jest środowisko i jego ochrona. W dzisiejszych czasach wszyscy musimy o nie dbać, dlatego możliwość przeprowadzania kontroli zawartości dymów z kominów, ścieków, czy wykrywanie nielegalnych wysypisk realnie przyczynia się do poprawy otoczenia, w którym żyjemy na co dzień

– dodaje komendant Kościelny.

Co ważne, od kilku lat w Straży Miejskiej działa tak zwany „Animal patrol”. Ta specjalna jednostka dociera tam, gdzie pomocy potrzebują zwierzęta. Animalsi posiadają terenowy samochód oraz specjalistyczne wyposażenie, które umożliwia im transport oraz zaopiekowanie się zagubionymi zwierzętami, lub tymi, które znajdują się w złych warunkach.

Aby określić skalę działania wrocławskich strażników, warto przytoczyć kilka liczb.

W ciągu ostatnich pięciu lat:

  • przyjęto od mieszkańców około 285 000 zgłoszeń
  • na sprawców wykroczeń nałożono ponad 113 000 mandatów na kwotę przeszło 21 000 000 zł.
  • założono ponad 16 000 blokad na koła nieprawidłowo zaparkowanych pojazdów
  • usunięto na lawecie ponad 13 000 nieprawidłowo zaparkowanych pojazdów
  • usunięto 1699 wraków

Straż Miejska wykonała także przeszło 30 000 kontroli „smogowych” i prawie 10 000 kontroli związanych z deratyzacją na terenie miasta.

Przy okazji 32. rocznicy powołania Straży Miejskiej warto przypomnieć naszą misję. Zgodnie z rotą ślubowania służymy wspólnocie lokalnej, chronimy porządek publiczny i bezpieczeństwo ludzi – właśnie dlatego zachęcamy wszystkich mieszkańców Wrocławia, aby korzystali z naszej pomocy oraz zgłaszali nam wszystkie sytuacje, jakie mogą zagrażać dobru publicznemu. Jesteśmy do dyspozycji przez całą dobę pod numerem telefonu 986

– podkreśla Piotr Kościelny.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj