Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Poznaliśmy budżet Wrocławia na 2024 rok

Facebook

Wydatki przekraczające 7,2 mld zł przy 6,7 mld zł dochodów i deficycie w wysokości 425 mln zł - tak w liczbach wygląda budżet Wrocławia na przyszły rok, który w czwartek przyjęli miejscy radni.

wrocław
/zdjęcie ilustracyjne/pixabay/Wrocław Ratusz/

Za przyjęciem uchwały budżetowej na 2024 r. głosowało 21 radnych, a przeciwko było 14.

Wcześniej radni odrzucili wnioski budżetowe mniejszości – zgłoszone przez Klub Radnych PiS, Klub Radnych Nowa Pl oraz radnego niezrzeszonego Roberta Grzechnika. Wnioski budżetowe radnych pozostających w koalicji ze środowiskiem prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka (PO i Lewica) zostały uwzględnione w projekcie przyszłorocznego budżetu w formie autopoprawek.

Co znalazło się w nowym budżecie?

W uchwale zapisano, że w przyszłorocznym budżecie wydatki przekroczą 7,2 mld zł, przy dochodach 6,7 mld zł. Deficyt wyniesie 425 mln zł i ma być niższy o 400 mln zł niż w tym roku.

Miasto wyda ok. 940 mln zł na inwestycje. Aż 450 mln zł z tej kwoty będą do inwestycje drogowe – utrzymanie dróg, remonty czy nowe projekty. 51,4 mln zł będzie kosztowało ukończenie Alei Wielkiej Wyspy, której budowa jest na finiszu. 48,8 mln zł zarezerwowano na dokończenie remontu ul. Pomorskiej, 27,6 mln zł na przebudowę ul. Wilkszyńskiej i Marco Polo oraz budowę drogi od ul. Kupieckiej do Jutrzenki.

W budżecie znajdą się pieniądze na zakup kilkunastu tramwajów dla MPK. Z kolei 40 mln złotych miasto przeznaczy na remonty torowisk. Na Wrocławski Budżet Obywatelski, Fundusze Osiedlowe i Program Inicjatyw Lokalnych pozostawiono 69,3 mln złotych.

Największe wydatki w przyszłorocznym budżecie – 2,3 mld zł – zaplanowano na oświatę, wychowanie i edukacyjną opiekę wychowawczą. To pieniądze m.in. na bieżące utrzymanie placówek edukacyjnych oraz wynagrodzenia dla nauczycieli i pracowników administracji. Przy tym subwencja oświatowa ma wynieść 1,22 mld zł.

703 mln zł Wrocław wyda na ochronę środowiska i gospodarkę komunalną. To m.in. wydatki na zieleń miejską czy wymianę pieców.

632 mln zł zaplanowano na politykę społeczną, np. promocje szczepień, programy profilaktyczne czy program leczenia niepłodności metodą in vitro. 446 mln zł miasto przeznaczy na gospodarkę mieszkaniową, z czego ok. 50 mln zł zostanie przeznaczone na remonty budynków komunalnych. Zadania związane z administracją publiczną będą w 2024 r. kosztowały 440 mln zł, a 213 mln zł trafi na kulturę – w tym utrzymanie 25 instytucji działających na terenie miasta.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj