Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

W Katowicach stanął wrocławski krasnal

Facebook

Podarowaną przez samorząd Wrocławia miniaturową postać krasnala płci żeńskiej, mającą upamiętniać dziennikarkę, senator i społeczniczkę Krystynę Bochenek, odsłonięto w czwartek przy Teatrze Śląskim w Katowicach.

Jak przypomniał w czwartkowej informacji katowicki samorząd, niewielkie rzeźby krasnali to jeden z symboli Wrocławia: ich liczba od 2005 r., kiedy zaczęły być umieszczane w przestrzeni tamtego miasta, stale rośnie. Teraz, z inicjatywy Stowarzyszenia Krystyn im. Krystyny Bochenek, taka rzeźba krasnalki, opatrzona rysami Krystyny Bochenek, stanęła też w Katowicach.

Katowickie Stowarzyszenie Krystyn im. Krystyny Bochenek jest organizatorem m.in. Ogólnopolskiego Zjazdu Krystyn, który odbywa się corocznie w marcu (13 marca przypadają imieniny Krystyny) od 1998 r. Jego inicjatorką była właśnie Krystyna Bochenek. Pomysł narodził się spontanicznie podczas promocji jej książkowego zbioru rozmów pt. „Jak Krystyna z Krystyną”.

Od tego czasu coroczne spotkania Krystyn w różnych miastach Polski to manifestacja wspólnoty kobiet. Krystyny pokazują, że bez względu na wiek, status społeczny, wykonywany zawód, sytuację rodzinną, narodowość czy nadmiar obowiązków, można znaleźć czas i chwilę wytchnienia od codzienności. Towarzyszy temu poznawanie nowych miast, ich historii, kultury, zabytków i wspólna zabawa. W tym roku zjazd odbył się we Wrocławiu.

Rzeźbę przekazał Krystynom prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Z prezydentem Katowic, Marcinem Krupą uzgodniono, że krasnalka Krystynka stanie w sąsiedztwie miejsca, przy którym co roku odbywa się zbiórka Zjazdu Krystyn, obok Teatru Śląskiego w Katowicach.

„To miasto, w którym Krystyna Bochenek mieszkała i pracowała, najpierw w Radiu Katowice, a potem w biurze senatorskim, które mieściło się właśnie w siedzibie Teatru Śląskiego. Stąd też pomysł na lokalizację miejsca, w którym zamontowano figurkę”

– uściśliła honorowa prezes Stowarzyszenia Krystyn im. Krystyny Bochenek Krystyna Szaraniec.

Krystyna Bochenek, z domu Neuman, urodziła się w 1953 r. roku w Stalinogrodzie – taką nazwę narzucono Katowicom po śmierci Stalina. Ukończyła I Liceum Ogólnokształcące w Katowicach, a następnie studia na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. Od 1976 r. była dziennikarką Polskiego Radia Katowice.

Przez wiele lat współpracowała też z prasą i telewizją. Zajmowała się upowszechnianiem kultury języka polskiego i popularyzacją zdrowia. Była inicjatorką „Ogólnopolskiego Dyktanda” – największej w kraju i organizowanej także poza jego granicami imprezy promującej język polski, gali „Ambasador Polszczyzny”, a także współinicjatorką Metropolitalnego Święta Rodziny.

Była animatorką licznych wydarzeń medialnych i akcji charytatywnych na Śląsku, w tym kwesty „Mamo nie płacz” (1992) na rzecz ratowania Oddziału Hematologii Dziecięcej w Zabrzu, promowała m.in. krwiodawstwo i badania profilaktyczne kobiet. Była inicjatorką cyklicznej imprezy „Zjazd Krystyn” – dorocznego zgromadzenia imienniczek, pozwalającego setkom kobiet poznawać odległe zakątki Polski. Jako autorka i współautorka opublikowała trzy książki: „X jubileuszowe Dyktando”, „Chirurdzy i detektywi” oraz „Jak Krystyna z Krystyną”.

Wchodziła w skład Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk (w tym jako przewodnicząca Komisji Języka w Mediach). Była inicjatorką uchwały w sprawie ustanowienia przez Senat RP roku 2006 Rokiem Języka Polskiego. Była senatorem V, VI i VII kadencji (2004–2010) oraz wicemarszałkiem Senatu VII kadencji.

Zginęła 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Została pochowana na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza w Katowicach. Pośmiertnie odznaczono ją Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Stowarzyszenie Krystyn im. Krystyny Bochenek zostało powołane w grudniu 2011 r. w Teatrze Śląskim, aby kontynuować założony w 1998r. przez Krystynę Bochenek społeczny ruchu kobiet o imieniu Krystyna. Stowarzyszenie m.in. prowadzi i wspiera działalność charytatywną. Ponadto Krystyny 13 marca co roku spotykają się, aby wspólnie przeżywać swoje święto.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 maja 2024