Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

W regionie potrzebna krew z grup 0 Rh- i A Rh-

Facebook

Niski poziom rezerwy krwi z grup Rh-, w szczególności chodzi o grupy 0 i A, notowane są w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu.

Specjaliści apelują o zgłoszenia do krwiodawców, ale również osób, które jeszcze nie oddawały krwi.

Monika Kopeć z działu organizacyjnego i promocji RCKiK we Wrocławiu powiedziała PAP w poniedziałek, że wszystkie grupy krwi z czynnikiem Rh- są potrzebne, ale szczególnie niski zapas jest w grupie 0 Rh- i w A Rh-.

„Grupa 0 Rh- jest uniwersalna, ponieważ można ją podać potrzebującemu choremu, który ma czynnik Rh- i grupę A, B, AB lub oczywiście 0. Szpitale zamawiają tej krwi najwięcej”

– powiedziała Kopeć.

Podkreśliła, że apel o oddanie krwi kierowany jest do krwiodawców z tymi grupami, ale również do osób, które nigdy wcześniej nie oddawały krwi.

„Niektórzy nawet nie wiedzą, jaką mają grupę lub odczynnik Rh. Zapraszamy w poniedziałki, środy i w czwartki w godz. 7.00–17.30, we wtorki i piątki do 13.30, a w soboty do godz. 12.00. Trzeba być wypoczętym i dobrze nawodnionym”

– powiedziała Kopeć.

Przypomniała, że za oddanie krwi osoba ma dwa dni wolne od pracy: dzień, w którym oddaje krew i w następny.

„Z tego powodu najbardziej popularnym dniem wśród krwiodawców jest obecnie czwartek, w którym czasem są kolejki, bo przychodzi nawet 300 osób. W pozostałe dni można oddać krew z marszu”

– dodała.

źródło: PAP

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj