Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

We Wrocławskim Teatrze Współczesnym w środę wieczór poświęcony twórczości Tadeusza Różewicza

Facebook

Przedstawienie „Wyszedł z domu. Tak zwana komedia” w reżyserii Marka Fiedora oraz zapis telewizyjnych spektaklu „Duszyczka” Jerzego Grzegorzewskiego będzie można zobaczyć w środę we Wrocławskim Teatrze Współczesnym w trackie wieczoru poświęconego Tadeuszowi Różewiczowi. 24 kwietnia przypada 10. rocznica śmierci poety i dramatopisarza.

/zdjęcie ilustracyjne/pixabay

Premiera spektaklu „Wyszedł z domu. Tak zwana komedia” w reżyserii Marka Fiedora odbyła się w styczniu 2022 r. we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Dramat Różewicza z 1964 r. przedstawia historię Henryka, męża i ojca, głowy rodziny, który pewnego dnia „wychodzi z domu” i traci pamięć. Spektakl ten zostanie pokazany na Scenie na Stychu.

Z kolei na Dużej Scenie, w środę, 24 kwietnia, widzowie obejrzą zapis telewizyjnych spektaklu „Duszyczka” Jerzego Grzegorzewskiego (premiera w 2004 r.). Spektakl powstał na podstawie poematów Tadeusza Różewicza pt. „Duszyczka” i „Et in Arcadia ego”. „Bohater poematu +Duszyczka+, który sam autor polecił czytać +jednym tchem+, zaczyna sumować życie, prowadzi przez labirynty pamięci, rozlicza się ze swoim sumieniem, rozprawia z męskością. +Duszyczka+ to opowieść o ludzkiej duszy – słabej, śmiesznej, ale i pięknej” – napisał Michał Hernes z Wrocławskiego Teatru Współczesnego. W roli głównej w przedstawieniu Grzegorzewskiego wystąpił Jan Englert.

Tadeusz Różewicz zmarł 24 kwietnia 2014 r. we Wrocławiu. Zgodnie ze swoją ostatnią wolą spoczął na cmentarzu ewangelickim w Karpaczu, położonym tuż przy drewnianym kościele pochodzącym z przełomu XII i XIII w.

Poeta debiutował w 1947 r. tomem „Niepokój”. Był jednym z pierwszych poetów, którzy zareagowali na okrucieństwa wojny nie tylko treścią poezji, ale zmianą jej formy, odrzuceniem romantycznego sztafażu, surowym obrazowaniem. W latach 50. ukazały się kolejne tomy wierszy Różewicza: „Pięć poematów” (1950), „Czas który idzie” (1951), „Wiersze i obrazy” (1952), „Równina” (1954).

Różewicz wprowadził do polskiego dramatu nowy typ bohatera, często bez wyraźnie określonej tożsamości, biernego, nieuporządkowanego wewnętrznie, o którym mówiono, że jest każdym, a zarazem nikim konkretnym. Swój typ teatru Różewicz nazywał teatrem realistyczno-poetyckim. Poza napisaną w 1959 r. „Kartoteką” najsłynniejsze sztuki Różewicza to „Białe małżeństwo”, „Stara kobieta wysiaduje”, „Odejście głodomora”, „Pułapka”, „Do piachu”.

Od 1968 r. Różewicz mieszkał we Wrocławiu, publikował głównie na łamach „Twórczości”, „Odry” i „Dialogu”. W latach 90. ogłosił dramat „Kartoteka rozrzucona”, dwa nowe zbiory wierszy „Płaskorzeźba” i „Recycling. Zawsze fragment”, „Historię pięciu wierszy”, „Nożyk profesora”, „Matka odchodzi”, „Szara strefa” i „Wyjście”.

źródło: PAP

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 maja 2024