Radio Gra Wrocław

Przegląd „Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych” w Instytucie Grotowskiego

Dziewięć spektakli i pokazów performance zostanie zaprezentowanych podczas przeglądu „Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych”, który odbędzie się w dniach 15-17 marca w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.

/fot. Grzegorz Krzysztofik, Stacie Lee Bennett-Worth, Nina Langer/fb. Instytut Grotowskiego

Podczas przedstawiania Instytut Grotowskiego poruszy tematykę związaną z kobiecością i rolą kobiet w społeczeństwie, kulturze i polityce.

Kuratorka przeglądu Monika Wachowicz zwróciła uwagę na „siłę kobiet”, jak mówiła – „potrafią z największym poświęceniem, miłością oddać się pasji, pracy, sztuce i łączyć to ze zwykłą codziennością”.

Artystki zabierają nas w podróż do miejsc nieskończonych, nieoczywistych a zarazem przezroczystych. Robią to bez zbytecznych pytań: czy uda się osiągnąć cel, dlaczego tam idą, czy trzeba dalej kopać, czy to dobra i jedynie słuszna decyzja

– powiedziała Wachowicz.

W ramach przeglądu zostanie pokazany m.in. spektakl „Wyspa mojej siostry” w reżyserii Joanny Piwowar-Antosiewicz. Przedstawienie powstało w  oparciu o książkę Katarzyny Ryrych o tym samym tytule. Spektakl stworzyli artyści skupieni wokół Środowiskowego Domu Samopomocy św. Faustyny w Tychach oraz zespołu Teatru Małego w Tychach.

Nasz spektakl ukazuje, że inny nie jest ani lepszy, ani gorszy, jest po prostu inny (…) chcieliśmy nie tylko rozbroić kategorię inności, ale przede wszystkim przyjrzeć się temu, czym są relacje, jak i co je tworzy

– powiedziała reżyserka.

Widzowie obejrzą też spektakl „Dziewczynki z zapałkami” zespołu aktorskiego Klupp/Kupiec/Łubkowska/Milačić, będący opowieścią o świcie targanym wojnami i kryzysami.

Z kolei Aleksandra Kubiak przedstawi monolog na podstawie autobiograficznego tekstu „Zrobię serce”. W 2018 roku artystka „zrzuca z siebie kolejne warstwy emocji i wspomnień związanych z postacią nieżyjącego już Ojca”. Emocje związane ze śmiercią ojca są również tematem projekt „Ceremonia”, który zostanie zaprezentowany przez aktorki Teatru Przedmieście Anetę Adamską-Szukałę i Iwonę Błądzińską.

W programie przeglądu znalazło się również przedstawienie „Four More” Teatru A Part. To spektakl inspirowany malarstwem Alberta Dürera oraz tradycją numerologiczną i symboliczną.

Przegląd „Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych” odbędzie się w dniach 15-17 marca w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.