Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Wrocławska Akademia Pierwszej Pomocy

Facebook

Naucz się pomagać, ratuj życie! Nawet 3000 osób rocznie uczy się we Wrocławiu jak skutecznie ratować życie.

/fot. materiały prasowe UM Wrocławia/

Wrocławska Akademia Pierwszej Pomocy (WAPP) to miejska kampania edukacyjna prowadzona przez WCRS, w ramach której organizowane są szkolenia, pokazy, warsztaty i konferencje. Wszystkie łączy temat udzielania pierwszej pomocy w rozmaitych sytuacjach. W październiku już kolejna grupa wrocławian szkoliła się pod okiem ekspertów. Co roku odbywa się blisko sto takich bezpłatnych kursów pierwszej pomocy.

Najbardziej rozpoznawalnymi działaniami Wrocławskiej Akademii Pierwszej Pomocy są bezpłatne szkolenia dla dorosłych mieszkańców i mieszkanek Wrocławia z zakresu pierwszej pomocy. Uczymy jak reagować w sytuacjach, z  którymi najczęściej mogą się spotkać. Postępowania w  przypadku krwotoków, złamań, udarów, zakrztuszenia, odmrożeń i oparzeń

– mówi Dorota Feliks, dyrektorka Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.

/fot. materiały prasowe UM Wrocławia/

W czasie szkoleń są ćwiczenia na interaktywnych fantomach oraz z praktycznego użycia AED (automatycznego defibrylatora), jako urządzenia coraz częściej dostępnego w przestrzeni publicznej i skutecznie ratującego życie. Nad aktualnością przekazywanych treści czuwają eksperci z wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego, który objął projekt patronatem merytorycznym. Zajęcia mają wymiar praktyczny, prowadzone są przez doświadczonego instruktora i czynnego ratownika.

Zwykle raz w miesiącu odbywają się dwa szkolenia, a zapisy na dany termin ruszają z dwutygodniowym wyprzedzeniem. W pojedynczym kursie udział bierze do 25 osób. Szkolenia prowadzimy w sposób warsztatowy, aby każdy uczestnik zdobył praktyczne umiejętności reagowania w najczęstszych stanach zagrożenia zdrowia i życia.  Szkolenie  trwa 4 godziny. Dzięki takim inicjatywom już prawie 60% osób jest reanimowanych przez świadków zdarzenia nagłego zatrzymania krążenia

 tłumaczy Michał Podgórski, ratownik medyczny, instruktor pierwszej pomocy prowadzący szkolenia WAPP.

/fot. materiały prasowe UM Wrocławia/

Co roku w szkoleniach Wrocławskiej Akademii Pierwszej Pomocy bierze udział ok. 3000 osób, kolejnych kilkanaście tysięcy odwiedza punkty edukacyjne przy okazji różnych wydarzeń, przede wszystkim plenerowych.

W listopadzie wrócą zapisy na kursy w formule online z wypożyczanymi do domu fantomami. To rozwiązanie wypracowane w czasie pandemii Covid-19 pomoże w zdobyciu kompetencji osobom, które nie mogą pozwolić sobie na wieczorne wyjście z domu (np. rodzicom małych dziec, czy opiekunom osób niesamodzielnych). Oferta Wrocławskiej Akademii Pierwszej Pomocy niebawem poszerzy się o kursy pediatryczne dla rodziców i opiekunów dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. W planach są również kursy dla dzieci prowadzone w placówkach edukacyjnych.  

Udział we wszystkich wydarzeniach Wrocławskiej Akademii Pierwszej Pomocy jest bezpłatny, ale na większość z nich obowiązują zapisy, które są dostępne przez krótki formularz – znajdziecie go TUTAJ. Teraz  odbywają się zapisy na szkolenie 9 listopada.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 maja 2024