Radio Gra Wrocław

Wykłady, warsztaty i badania. Dzień Choroby Parkinsona w USK we Wrocławiu

Wykłady, warsztaty i badania. 11 Kwietnia, czyli w Dzień Choroby Parkinsona w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym odbędzie się Dzień Otwarty. Jego zadaniem jest szerzenie świadomości dotyczącej tej choroby.

/materiały prasowe

Na czym polega Choroba Parkinsona?

Jest zwyrodnieniem układu nerwowego, manifestującym się głównie objawami ruchowymi takimi jak m.in. spowolnienie, sztywność mięśniowa oraz drżenie spoczynkowe. Zarówno objawy ruchowe, jak i psychiczne mają istotny wpływ na jakość życia chorego.

Obserwując dynamiczny wzrost liczby chorych, eksperci mówią o „pandemii” choroby Parkinsona, z prognozowanym podwojeniem liczby zachorowań do 2040 roku. Problem ten dotyczy nie tylko starszych pacjentów (3% osób po 80. roku życia), ale także, poprzez konieczność zaangażowania opiekunów rodzinnych oraz innych osób z najbliższego otoczenia, staje się wyzwaniem społecznym i medycznym, wymagającym kompleksowej opieki i wsparcia.

Proces diagnozy tego schorzenia, jak wskazuje dr hab. Sławomir Budrewicz, prof. UMW, kierownik Kliniki Neurologii USK we Wrocławiu, opiera się głównie na obserwacji objawów klinicznych i reakcji chorego na leczenie lewodopą. Rozpoznanie może być często utrudnione przez brak specyficznych badań dodatkowych. Jednocześnie szybka diagnoza jest kluczowa dla wczesnego rozpoczęcia terapii, która w początkowym etapie może znacząco poprawić jakość życia pacjentów.

Rozpoznanie choroby Parkinsona jest ustalane na podstawie objawów klinicznych. Mamy kryteria opracowane przez grupę ekspertów w 2015 roku. Na ich podstawie opieramy naszą diagnozę. Patrzymy na objawy kliniczne, które występują u pacjenta. W kryteriach zawarte są też objawy, które nie powinny występować u chorego. Niestety nie dysponujemy obecnie żadnym badaniem diagnostycznym, na podstawie którego moglibyśmy ustalić jednoznacznie rozpoznanie

– mówi dr hab. Sławomir Budrewicz, prof. UMW.

Wykonywanie badań takich jak tomografia czy rezonans magnetyczny służy nam do różnicowania lub wykluczenia choroby

– dodaje.

11 kwietnia, czyli w Światowy Dzień Choroby Parkinsona USK we Wrocławiu otworzy swoje drzwi dla wszystkich, którzy obserwują niepokojące objawy u siebie lub osób ze swojego otoczenia lub chcą zgłębić swoją wiedzę na temat tej choroby.

Co zaplanowano?

W trakcie pierwszej części wydarzenia zaplanowano konsultacje, w trakcie których do dyspozycji pacjentów i opiekunów będą: neurolog, fizjoterapeuta, dietetyk, psycholog i farmaceuta, a w ramach badań będzie możliwe wykonanie pomiaru ciśnienia i saturacji, pomiaru 12 parametrów krwi oraz przeglądu leków stosowanych przez chorych.

Ta część Dnia Otwartego odbędzie się w holu głównym szpitala przy ul. Borowskiej 213 od godz. 9.00 do 12.00.

Kolejnym elementem obchodów Dnia Choroby Parkinsona będą otwarte warsztaty, które odbędą się w godz. 12.30 – 14.30 w sali konferencyjnej głównego budynku USK (bud H, sala 3.48, II piętro).

Partnerem wydarzenia został także dolnośląski oddział NFZ. Na swoim stoisku w holu głównym szpitala zaproponuje bezinwazyjne badanie analizujące skład ciała. A w związku ze zbliżającymi się wakacjami wydawane będą Europejskie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Będzie można również uzyskać pomoc przy zakładaniu w telefonie aplikacji MojeIKP i mojeFizjo+. A także szczegółowo poznać liczne programy zdrowotne realizowane przez NFZ. Stoisko będzie czynne w godz. 9-14.

Dodatkowo na odwiedzających w holu głównym szpitala przy Borowskiej w godz. 9.00 – 15.00 będzie czekał DKMS, który zorganizuje rejestrację dawców na rzecz Wioletty Łokaj-Wojtasik, pielęgniarki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, która zmaga się z chorobą nowotworową, oraz innych osób wymagających przeszczepu szpiku. Wszystkie zdrowe osoby w wieku 18-55 lat będą mogły bezpłatnie zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych.