Przejście z okresu wakacji w nowy rok szkolny to świetny moment na podsumowanie działań skierowanych do dzieci i młodzieży szkolnej realizowanych w pierwszej połowie bieżącego roku. Jednym z tego typu projektów jest program – Powiat Wrocławski promuje e-zdrowie: profilaktyka uzależnień, promocja aktywności fizycznej i zdrowia psychicznego, którego pierwsza edycja dobiegła już końca.
Zależy nam na młodzieży
Przy tej okazji w Starostwie Powiatowym we Wrocławiu odbyła się specjalistyczna konferencja w formie hybrydowej. Była ona poświęcona współczesnym problemom występującym wśród dzieci i młodzieży. A także nowoczesnym wyzwaniom z zakresu profilaktyki zdrowotnej i behawioralnej.
W charakterze ekspertów wystąpili cenieni specjaliści z dziedziny psychologii, dietetyki oraz propagowania kultury i sportu. Przybliżyli oni swoje doświadczenia w pracy z młodzieżą. A także nowoczesne formy profilaktyki oraz ukazali aktualne zagrożenia i sposoby radzenia sobie z nimi. W gronie eksperckim pojawili się: suicydolog Jacek Pawłowski, psychoterapeuta systemowy – Dyrektor Powiatowego Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych we Wrocławiu – Michał Iwan. Trener i dietetyk Aleksander Włodarczyk, Prezes Fundacji Drużyna Mistrzów Roman Lachowolski oraz przedstawiciel Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego.
Konferencję otworzył Starosta Powiatu Wrocławskiego – Roman Potocki, który powitał słuchaczy, zarówno tych zgromadzonych stacjonarnie. A także tych, którzy dołączyli do wydarzenia na streamie. Wśród gości na sali znaleźli się Wicestarosta Powiatu Wrocławskiego Andrzej Szawan, Etatowy Członek Zarządu Wiesław Zając, Członek Zarządu Barbara Kosterska. A także przedstawiciele szkół z terenu powiatu oraz dyrektorzy wydziałów ze Starostwa Powiatowego we Wrocławiu.
Pilotażowy projekt Powiatu Wrocławskiego realizowany był w miesiącach maj–czerwiec. W dziewięciu szkołach z gmin przynależnych do powiatu wrocławskiego: Sobótka, Jordanów Śląski, Mietków, Kobierzyce, Czernica, Długołęka, Żórawina, Siechnice, Kąty Wrocławskie. Uczestniczyli w nim uczniowie klas 4–8, nauczyciele oraz rodzice. Podczas spotkań wspomniani wcześniej Roman Lachowolski i Aleksander Włodarczyk prowadzili swobodny dialog z dziećmi i młodzieżą, podczas, którego uczestnicy chętnie wymieniali się swoimi doświadczeniami i mówili o aktualnych problemach. Dodatkowo Roman Lachowolski (pseudonim artystyczny Roman Bosski), który jest nie tylko Prezesem Fundacji Drużyna Mistrzów, ale również raperem, wydawcą, producentem oraz działaczem społecznym. A także żołnierzem „terytorialsów”, wykonywał swoje utwory. Aleksander Włodarczyk – utytułowany karateka, dietetyk i trener sportu prowadził również konsultacje indywidualne.
Działania takie jak ten projekt są niezwykle ważne w celu uświadamiania społeczeństwa o trudach wiążących się z dorastaniem. Wchodzenie w wiek dojrzewania to nie tylko ryzyko uzależnień od używek (papierosów, narkotyków itd.). To także możliwość występowania problemów ze zdrowiem psychicznym, jak i fizycznym (złe odżywianie, nadwaga, niedowaga). Tego typu projekty ostrzegają przed możliwymi zagrożeniami i pokazują, jak znaleźć alternatywny sposób rozwiązania problemów.
Z związku z tym, że pilotaż spotkał się z tak dużą aprobatą wśród nauczycieli i rodziców, a przede wszystkim wśród dzieci, Zarząd Powiatu Wrocławskiego podjął decyzję o kontynuacji podjętych działań. Kolejna edycja eventów ruszy już jesienią!