Radio Gra Wrocław

Znamy wyniki ze 100 procent komisji we Wrocławiu. Jest różnica względem sondażu

Urzędujący prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zmierzy się z kandydatką Trzeciej Drogi posłanką Izabelą Bodnar w drugiej turze wyborów prezydenckich w stolicy Dolnego Śląska – wynika z oficjalnych danych PKW. Sutryk uzyskał 34,33 proc. głosów, a Bodnar 29,80 proc.

/Jacek Sutryk/Maciej Kulczyński /PAP

Według danych PKW Sutryk otrzymał 80 585 głosów, co przełożyło się na 34,33 proc. poparcia, a Bodnar 69 954, co dało 29,80 proc. poparcia.

O urząd prezydenta Wrocławia ubiegali się też Łukasz Kasztelowicz (KW PiS), który otrzymał 19,17 proc. głosów; Jerzy Michalak (KW Stowarzyszenie „Bezpartyjni Samorządowcy”) – 7,98 proc. głosów, Robert Grzechnik (KWW Konfederacja) – 5,37 proc. głosów i Grzegorz Prigan (KWW Wrocławianie dla Wrocławian) – 3,35 proc. głosów.

Frekwencja wyniosła we Wrocławiu 50,57 proc.

Jacek Sutryk (KWW Jacek Sutryk Lewica i Samorządowcy) startował z poparciem Nowej Lewicy, choć od tej kandydatury zdystansowała się Partia Razem. Sutryk zabiegał też o poparcie Koalicji Obywatelskiej, która wsparła go w wyborach w 2018 r. Ostatecznie uzyskał jedynie poparcie Platformy Obywatelskiej. O poparcie KO i start w wyborach na prezydenta Wrocławia zabiegał też poseł, szef dolnośląskiej PO Michał Jaros. Ostatecznie KO nie wystawiła jednak swego kandydata na prezydenta Wrocławia.

Posłanka Trzeciej Drogi Izabela Bodnar została poparta m.in. przez byłego wieloletniego prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza. W wyborach samorządowych w 2018 r. Dutkiewicz wspierał na swojego następcę obecnego prezydenta miasta Jacka Sutryka, który był wówczas dyrektorem Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia. Na początku marca 2024 r. Dutkiewicz skrytykował jednak prezydenturę Sutryka i zaapelował do niego, aby wycofał się z wyborów.

W 2018 r. wybory w pierwszej turze wygrał Jacek Sutryk zdobywając 50,2 proc. głosów. Drugie miejsce zajęła kandydatka Zjednoczonej Prawicy posłanka PiS Mirosława Stachowiak-Różecka z poparciem 27,5 proc. głosów.