Radio Gra Wrocław

ZUS otworzył okno transferowe. Czas na ważną decyzję

1 kwietnia otworzyło się kolejne okno transferowe. Ubezpieczeni mogą zadecydować, czy chcą, by część ich składki na ubezpieczenie emerytalne była w całości zapisywana na subkontach w ZUS, czy też przekazywana także do OFE.

Przed osobami urodzonymi po 1968 roku ważna decyzja. Muszą zadecydować, czy wszystkie obowiązkowe składki emerytalne mają pracować na ich przyszłe emerytury tylko w ZUS. Czy mają też być w części przekazywane do OFE (Otwarty Fundusz Emerytalny).

Każdy musi podjąć decyzję sam czy chce pełne składki zostawić na swoim koncie emerytalnym w ZUS czy też część z nich skierować do otwartych funduszy emerytalnych

– mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

W tym roku tego wyboru mogą dokonać osoby, które do sierpnia 2024 nie osiągną jeszcze wieku 50 lat w przypadku pań (kobiety urodzone od 1974 r.) lub wieku 55 lat w przypadku mężczyzn (mężczyźni urodzeni od 1969 r.)

– precyzuje.

Według rzeczniczki, chodzi o to, że zgodnie z przepisami dla osób, które są w wieku o 10 lat niższym od wieku emerytalnego, uruchamiany jest „suwak bezpieczeństwa”. Oznacza to, że ZUS nie przekazuje już składek do OFE. Wtedy OFE stopniowo przekazuje zgromadzone przez siebie środki do ZUS, które Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapisuje na indywidualnym subkoncie ubezpieczonego.

Przedmiotem decyzji osób ubezpieczonych jest jedynie 2,92 proc. podstawy wymiaru składki. Może ona trafiać na rachunek OFE albo na subkonto ZUS.

Odprowadzana przez pracodawcę do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składka emerytalna wynosi 19,52 proc. wynagrodzenia brutto wraz ze wszystkimi dodatkami pieniężnymi (tzw. podstawa wymiaru). W przypadku osoby, która zdecydowała się na przekazywanie składki do otwartego funduszu emerytalnego – 12,22 proc. wynagrodzenia brutto wraz ze wszystkimi dodatkami pieniężnymi ewidencjonowane jest na koncie ubezpieczonego w ZUS, 4,38 proc. ewidencjonowane jest na subkoncie w ZUS a 2,92 proc. – na rachunku w OFE

– czytamy w komunikacie ZUS.

W przypadku osoby, która zdecydowała się na odprowadzanie składki emerytalnej wyłącznie do ZUS – 12,22 proc. wynagrodzenia brutto wraz ze wszystkimi dodatkami pieniężnymi gromadzona jest na koncie ubezpieczonego w ZUS. Zaś 7,3 proc. na subkoncie w ZUS.

Żeby poinformować nas o swojej decyzji, klient musi przekazać do ZUS wypełnione „Oświadczenie o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych”. Może to zrobić od 1 kwietnia do 1 lipca 2024 roku

– wyjaśnia Kowalska-Matis.

Brak oświadczenia oznaczał będzie kontynuowanie dotychczasowego sposobu gromadzenia środków emerytalnych

– dodaje.

Formularz, jak i więcej informacji znajdziecie TUTAJ