Wydarzenie zaplanowano na 13 i 14 kwietnia we Wrocławskim Centrum Kongresowym. Na miejscu będzie można sprawdzić oferty deweloperów, doradców kredytowych, agentów nieruchomości i projektantów wnętrz, a także znaleźć niezbędne informacje, jak znaleźć, kupić, sfinansować i urządzić swoje nowe mieszkanie. Wstęp wolny.
Sytuacja na rynku mieszkaniowym
Ubiegły rok na rynku mieszkaniowym był nieprzewidywalny. Po niepokojącym spowolnieniu w 2022 zmiany zapoczątkowało złagodzenie przez Komisję Nadzoru Finansowego zapisów Rekomendacji S – co znacznie poprawiło zdolność kredytową wielu potencjalnych nabywców.
Potem temperatura już tylko rosła: zapowiedź nowego rządowego programu preferencyjnych kredytów hipotecznych przyspieszyła decyzje zakupowe inwestorów indywidualnych i osób, które już wyliczyły, że w obostrzeniach nowego projektu się nie zmieszczą. Słusznie przewidując, że start programu 1 lipca wydrenuje z oferty najciekawsze lokale, masowo ruszyli do biur sprzedaży.
W bankach tymczasem ustawiły się dawno niewidziane kolejki po kredyty. Szybko okazało się, że autorzy programu Bezpieczny Kredyt 2% sami nie spodziewali się takiego nim zainteresowania: optymistycznie założyli i zabezpieczyli środki na 50 000 kredytów do końca 2024 roku. Tymczasem tylko w ciągu pierwszych sześciu miesięcy (do końca 2023) kredytów udzielono 56 000 – i tym samym wykorzystano wszystkie zabezpieczone w budżecie środki.
Tak ogromny popyt przełożył się znacząco na ceny mieszkań, zwłaszcza w dużych aglomeracjach. W zależności od lokalizacji, za metr kwadratowy zapłacić dziś trzeba od 14 do nawet 25% więcej niż jeszcze rok temu.
Tymczasem nowy rząd zapowiada nowy program wsparcia kredytobiorców. Mieszkanie na Start 2024 (choć nawet nazwa nie jest jeszcze ostatecznie potwierdzona) zapewne znów nakręci popyt. Obostrzeń dla ubiegających się o wsparcie w ramach nowego programu ma być co prawda więcej, ale nie zmienia to faktu, że znów umocni on przewagę popytu nad podażą.
Rząd przeprowadza właśnie szeroko zakrojone konsultacje z analitykami, przedstawicielami środowiska deweloperów, ekonomistami – zapowiadając, że wsparcie kredytobiorców to tylko jedna z części kompleksowego planu poprawy sytuacji w polskim mieszkalnictwie. Termin rozpoczęcia przyjmowania wniosków jest więc stopniowo przesuwany (ostatnio słychać o jesieni). Niezależnie jednak od tego, kiedy program nareszcie wystartuje, analitycy i doradcy są zgodni, że wobec tak przebranej po zeszłym roku oferty i niskiej podaży nowych inwestycji rynek na ponowne podsycanie popytu znów zareaguje podniesieniem cen. Czy warto zatem czekać z decyzją o zakupie?
Targi Mieszkań i Domów
Na pewno warto szybko zapoznać się z ofertą deweloperów, szczególnie lokali teraz wprowadzanych do sprzedaży. Popytać o programy rabatowe, które nadal oferują sprzedawcy. Sprawdzić możliwości finansowania zakupu u doradców kredytowych i zarezerwować wybrany lokal, uprzedzając konkurentów. Wszystko to będzie można zrobić na żywo, dopytując deweloperów o szczegóły i indywidualne warunki, na wiosennych Targach Mieszkań i Domów.
W jednym miejscu będzie można zapoznać się z ofertą wrocławskich deweloperów (m.in. ARKOP Deweloper, Lokum Deweloper i in.) i agencji nieruchomości, także tych oferujących zagraniczne inwestycje (TEKCE, View Real Estate). Wśród wystawców znajda się też firmy oferujące lub budujące domy, wśród nich: Castor, Flixhome i Kunert Mobilheime. Na stoiskach doradców kredytowych i banków można będzie skonsultować możliwości kredytowania zakupu, ofertę zaprezentują m.in. Bank Spółdzielczy w Oleśnicy, Multikredyt.pl czy Phinance. Wielu wystawców przygotowało specjalne targowe oferty promocyjne, dostępne tylko podczas imprezy.
Tradycyjnie na targach organizowanych przez Nowy Adres nie zabraknie okazji do zdobycia konkretnej wiedzy. Do dyspozycji zwiedzających będzie Strefa Zakupu i Finansów, a w niej eksperci podpowiedzą jak bezpiecznie kupić mieszkanie, na co zwracać uwagę podczas zakupów na rynku pierwotnym i wtórnym. Przedstawiciele instytucji finansowych, doradzą jak najkorzystniej sfinansować planowane zakupy, a także przyjrzą się bliżej zapowiadanemu rządowemu programowi wsparcia kredytobiorców.
W Strefie Wirtualnych Spacerów 3D Estate, dzięki interaktywnym Smart Makietom 3D, będzie można wirtualnie, na dotykowym ekranie, odwiedzić inwestycje okolicznych deweloperów oraz obejrzeć wykończone i wyposażone mieszkania, znajdujące się obecnie w sprzedaży.
W przygotowanej we współpracy z Dolnośląskim Stowarzyszeniem Pośredników w Obrocie Nieruchomościami DOSPON Strefie Rynku Wtórnego można będzie wyszukać mieszkania i domy z „drugiej ręki” a także porozmawiać z doświadczonymi pośrednikami i doradcami.
W Strefie Porad trenerzy i praktycy z View two pomogą wybrać dobrego pośrednika, który będzie rzetelnie i etycznie świadczył swoją usługę. Powiedzą jakie zadawać pytania i na co zwrócić uwagę, aby zweryfikować wiedzę i doświadczenie pośrednika nieruchomości. Dowiedzieć się będzie można czego oczekiwać od usługodawcy, aby łatwiej było ustalić warunki współpracy.
Organizator pomyślał także o najmłodszych uczestnikach targów. W Strefie Dzieci przygotowanej we współpracy z Fundacją Cząstka Ciebie czekać będzie kącik zabaw a także malowanie buziek, kolorowe warkoczyki, brokatowe tatuaże i wiele innych atrakcji.
Targi Mieszkań i Domów odbędą się 13-14 kwietnia, w sobotę od godz. 10 do godz. 17 i w niedziele od godz. 10 do godz. 16 we Wrocławskim Centrum Kongresowym, przy ul. Wystawowa 1. Wstęp na targi jest bezpłatny.
Szczegóły i program targowych atrakcji znajdziecie TUTAJ