Radio Gra Wrocław

Kolejne dzieło miesiąca w Pawilonie Czterech Kopuł. Nawiązuje do codzienności

W pawilonie Czterech Kopuł możemy podziwiać kolejne dzieło miesiąca. Jest nim „Ślusarnia” Wilhelma Sasnala, artysta namalował je podczas pobytu artysty w San Francisco. Oprócz tego wystawie towarzyszyć będą inne wydarzenia.

/materiały prasowe/Muzeum Narodowe we Wrocławiu/

Namalowany podczas pobytu artysty w San Francisco, nawiązuje do przemysłowych korzeni rodzinnego miasta Sasnala.

Urodzony w 1972 r. Mościcach, przemysłowej dzielnicy Tarnowa, artysta niejednokrotnie nawiązuje do motywów industrialnych. Pojawiają się one na przykład w serii obrazów olejnych „Mościce” (2005) czy w zrealizowanym w duecie z żoną Anną Sasnal filmie „Huba” (2013), który otwiera panorama tarnowskich zakładów azotowych.

Motyw przemysłowy obecny jest także w „Ślusarni”, zrealizowanej podczas pobytu artysty w San Francisco w 2013 r. Na arkuszu białego papieru rozrysował czarnym tuszem niewyszukaną scenę z kalifornijskiej ślusarni – stojących po dwóch stronach maszyny pracowników w goglach spawalniczych i rękawicach ochronnych. Uchwycona przez artystę zwyczajna sytuacja z zakładu przemysłowego przybiera podniosły charakter.

Kompozycja pracy jest bliska stylistyce plakatu BHP. Sasnal uwypukla trzymany przez robotnika komponent, nawiązując do plakatów instrukcyjno-ostrzegawczych. „Ślusarnia” została zakupiona do kolekcji sztuki współczesnej Muzeum Narodowego we Wrocławiu w 2014 r. za pośrednictwem Fundacji Galerii Foksal.

Do każdej z prac prezentowanych w cyklu #dziełomiesiąca zaplanowano wydarzenia towarzyszące. W tym lutym będzie to wykład Justyny Chojnackiej pt. „W drodze: amerykański dziennik Wilhelma Sasnala” (26.02, g. 16:00), o swoistym fotograficzno-filmowym pamiętniku artysty, w którym zapisuje i zapamiętuje to, co później przenosi na płótna czy papier. Odbędą się także warsztaty dla dorosłych prowadzone przez Iwoną Gołaj (22.02, g. 12:00), podczas których uczestnicy stworzą własne rysunki inspirowane stylistyką „Ślusarni”.

„Ślusarnia” Wilhelma Sasnala będzie prezentowane w przestrzeni wystawy stałej w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej do końca lutego 2023.