Od przyszłego sezonu nowym dyrektorem artystycznym zespołu zostanie Alexander Sitkovetsky. Narodowe Forum Muzyki wiąże z utalentowanym skrzypkiem ambitne plany. Orkiestra NFM Leopoldinum rozpoczyna nowy okres swojej działalności.
Kim jest nowy dyrektor artystyczny Narodowego Forum Muzyki?
Alexander Sitkovetsky urodził się w Moskwie w rodzinie o ugruntowanych tradycjach muzycznych. Debiutancki koncert zagrał w wieku ośmiu lat. W tym samym wieku przeniósł się do Wielkiej Brytanii, aby studiować w Szkole Menuhina. Lord Menuhin był jego inspiracją przez całe lata szkolne. Muzycy kilkakrotnie występowali razem.
Do najważniejszych wydarzeń poprzednich sezonów należą jego debiuty w wiedeńskim Musikverein z Tonkünstler Orchester, trasa koncertowa z North Netherlands Orchestra. A także ponowne występy z Manchester Camerata, Anhaltische Philharmonie Dessau, Norwegian Chamber Orchestra, Aarhus Symfoniorkester czy Sinfonietta Riga.
Jest również bardzo ceniony jako artysta dyrygujący od skrzypiec. Regularnie występuje jako solista, prowadząc jednocześnie chociażby Australian Chamber Orchestra.
NFM Orkiestra Leopoldinum
W ciągu czterdziestu lat swej działalności orkiestra osiągnęła znaczącą pozycję na polskiej scenie muzycznej, poznała także różne metody prowadzenia zespołu i wypracowała własne podejście do muzyki, łączące emocjonalność brzmienia z klarownością faktury. Na te właśnie cechy gry orkiestry zwracają uwagę krytycy, ceniąc jej wykonania również za niezwykłą ekspresję.
Zespół od początku był prowadzony przez wybitnych skrzypków liderów – Karola Teutscha, Jana Staniendę oraz jego wieloletniego koncertmistrza, Zbigniewa Szufłata. Początkowo w znacznej mierze koncentrował się na repertuarze klasycznym, a nawet barokowym, później rozszerzył repertuar aż do muzyki XX w. Pod kierownictwem kolejnego wybitnego artysty, Ernsta Kovacica, orkiestra rozpoczęła eksplorację nisz muzyki XX w.
Owocem tej misji były, rejestrowane w ostatnich latach, nagrania płytowe, wśród których szczególną uwagę zwróciły albumy z utworami Ernsta Křenka (wyd. Capriccio i Toccata Classics), Leoša Janáčka (DUX), ze smyczkowymi transkrypcjami dzieł Albana Berga (Berg by Arrangement, Toccata Classics.
W latach 2014–2017 funkcję dyrektora artystycznego orkiestry pełnił Hartmut Rohde – altowiolista oraz wykładowca Universität der Künste Berlin. Koncentrował się na interpretacji dzieł romantycznych. Joseph Swensen, który stanowisko szefa artystycznego objął 1 września 2017 r., poszerzył repertuar zespołu zarówno o utwory klasyczne, jak i najnowsze.
NFM Orkiestra Leopoldinum występowała w najważniejszych salach Europy, ta¬kich jak Barbican Centre w Londynie, Philharmonie, Konzerthaus i Schauspielhaus w Berlinie, Konzerthaus w Wiedniu, Tivolis Koncertsal w Kopenhadze, Teatro Victoria Eugenia w San Sebastián. A także podczas najważniejszych europejskich festiwali, m.in.: Muziekfestival West-Brabant w Holandii, Bodenseefestival i Weilburger Schlosskonzerte w Niemczech czy Echternach w Luksemburgu.
NFM Orkiestra Leopoldinum współpracowała z gronem uznanych artystów, takich jak: Krzysztof Penderecki, Piotr Anderszewski, Jerzy Maksymiuk czy Reinhard Goebel.
Inauguracja sezonu NFM Orkiestry Leopoldinum odbędzie się 7.10 o godz. 18 w Sali Głównej NFM.