Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Nowa wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Podkreśla kulturę wypoczynku w Polsce

Facebook

Ponad stuletnia historia polskiej architektury wypoczynkowej to temat najnowszej wystawy czasowej w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Ekspozycję „Wczasy. Krajobrazy wypoczynku” będzie można oglądać od 23 czerwca.

/fot. fb. Muzeum Architektury we Wrocławiu/

Organizatorzy wystawy zwracają uwagę, że architektura ośrodków wypoczynkowych, sanatoriów, domów wczasowych, górskich schronisk, wodnych stanic i urlopowych kurortów jest przykładem niezwykłej różnorodności stosowanych rozwiązań. Począwszy od tradycji i form historyzujących po awangardę i niestandardowe podejście do projektowania wzajemnych relacji na linii człowiek – architektura – natura. Niezależnie od czasu, stylu i estetyki. Łączy je więź z naturalnym krajobrazem.

Poszukująca coraz to nowych form, wraz z kolejnymi przełomami politycznymi i gospodarczymi — czerpiąc z tradycji regionalnej i historycznej, uzyskując harmonię z otoczeniem poprzez upodobnienie, czy operując kontrastem, abstrakcyjnymi kompozycjami brył, płaszczyzn i barw — architektura miała być odpowiedzią na zmieniającą się rzeczywistość i potrzeby społeczne

– zauważają twórcy wystawy.

Wskazują, że ze względu na swoją specyfikę, często wymykała się ona normatywom ograniczającym swobodę twórczą. Co umożliwiło powstawanie założeń oryginalnych i niepokornych wobec unifikacji.

Na wystawie zaprezentowanych zostanie dwadzieścia jeden obiektów zrealizowanych w ciągu XX i pierwszych dwóch dekad XXI wieku.

Różnią je style, skale i okoliczności powstania. Łączy je wiele więcej – wszystkie miały służyć wypoczynkowi, rekreacji, regeneracji sił i zdrowia. Wszystkie były wyjątkowe pod względem jakości architektonicznej i powstały w niezwykle pięknym otoczeniu

– czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Niektóre obiekty nie przetrwały do naszych czasów. Pozostałe po licznych przebudowach, w niczym nie przypominają już oryginalnych dzieł. Na wystawie, zobaczymy modele obiektów, które w formie lakonicznej oddają ich walory architektoniczne. A także współczesnych fotografii, które przywołują ducha miejsca.

Na wystawie swoje miejsce znalazły m.in. schroniska górskie nad Morskim Okiem i w Dolinie Pięciu Stawów, uzdrowiskowa dzielnica Ustroń-Zawodzie, popularna Brda, Ośrodek Centralnego Zjednoczenia Spółdzielczości Pracy Harnaś, domy Baby Jagi, w Potoczku i Hyttee.

Ekspozycja „Wczasy. Krajobrazy wypoczynku” prezentowana była od 16 do 31 marca 2022 roku na EXPO 2020 w Dubaju. W ciągu 14 dni obejrzało ją ponad 300 tys. zwiedzających. We wrocławskim Muzeum Architektury będzie można ją oglądać do 1 października.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj