Radio Gra Wrocław Home

Moje Miasto Moje Radio • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Wrocław stawia na IT

Facebook

Branża IT we Wrocławiu jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się w naszej aglomeracji. Obecnie pracuje w niej 36 tys. osób. Kolejne tysiące mogą liczyć na zatrudnienie, ze względu na dynamiczny rozwój średnich i dużych firm w naszym mieście.

Wielu studentów wybiera również studia informatyczne oraz pokrewne…

Czy informatyka zatem = technologia?

 

Czołowe branże, dla których pracuje się obecnie we Wrocławiu, to: finanse, IT, produkcja, handel oraz transport i logistyka.

A czy możemy zaobserwować na przestrzeni lat jak bardzo ta informatyka we Wrocławiu się rozwija?

 

Młodzi niewątpliwie wybierają studia informatyczne ze względu na zarobki. Przeciętnie w tej branży zarabia się od 4 tys. brutto do nawet 12 tys. Czy zatem same studia są gwarancją sukcesu?

Mówi Stanisław Lota – wykładowca Dolnośląskiej Szkoły Wyższej na kierunki IT

Nietuzinkową propozycję w zakresie studiów IT przygotowała Dolnośląska Szkoła Wyższa we współpracy z ITCorner – wrocławskim klastrem nowych technologii zrzeszającym blisko 70 firm, które łączy wspólna praca na rzecz rozwoju lokalnego środowiska IT.
„Uznaliśmy, że kształcenie informatyków powinno być związane z konkretnymi branżami. Stąd pomysł, aby wspólnie z Dolnośląską Szkołą Wyższą stworzyć unikalną specjalność – Magento PHP Developer – która przygotuje ekspertów gotowych do pracy na dynamicznie rozwijającym się rynku systemów e-commerce ” – tłumaczy Grzegorz Rudno-Rudziński Managing Partner w Unity Group, członek zarządu ITCorner.
„Handel elektroniczny, czyli e-commerce jest sektorem gospodarki który rośnie w bardzo dużym tempie. Obecnie brakuje absolwentów posiadających kompetencje w zakresie tworzenia aplikacji mobilnych i webowych dla tego sektora, a także specjalistów i analityków e-commerce” – mówi dr Małgorzata Pietras-Szewczyk z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.
Nie jest to specjalność skupiona tylko na programowaniu, ale na uzyskaniu niezbędnych kompetencji do pracy w branży e-commerce. „Jako firma IT, tworząca platformy do zakupów internetowych kładziemy nacisk na wiele aspektów – design, właściwości użytkowania, wydajność, itp. To wymaga posiadania interdyscyplinarnych kompetencji, zarówno twardych – dotyczących programowania, analizy danych, jak i miękkich – związanych z pracą zespołową, umiejętnością prezentacji, rozmowy z klientem” – dodaje Grzegorz Rudno-Rudziński. Studenci mogą też liczyć na sporą dawkę wiedzy od praktyków oraz staże.

Specjaliści z trzech firm zrzeszonych w ITCornerze (Unity Group, Ideacto, Accesto) wspólnie z wykładowcami z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej poprowadzą zajęcia, tak aby pokazywać ten zawód od strony praktycznej. Studenci odbędą też praktyki we współpracujących z uczelnią firmach, gdzie będą mogli pracować przy konkretnych. Mogą też liczyć na atrakcyjne czesne, ponieważ ta specjalność jest realizowana w ramach projektu dofinansowanego z funduszy unijnych.

 

 

A kto częściej decyduje się na studia informatyczne, mężczyźni czy kobiety?

 

Mówi Grzegorz Rudno-Rudziński Managing Partner w Unity Group i członek zarządu ITCorner

* „Raport 2019. Branża IT” – przygotowany przez ARAW, Stowarzyszenie IT Corner, Invest in Wrocław.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj