Radio Gra Wrocław

CBA w Urzędzie Wojewódzkim! Zatrzymano 7 osób

Wspólne śledztwo prowadzone przez CBA i Straż Graniczną oraz Prokuraturę Okręgową we Wrocławiu doprowadziło do zatrzymania siedmiu osób uczestniczących w procederze legalizacji pracy i pobytu cudzoziemców w zamian za korzyści majątkowe - informuje CBA.

Wrocławska Delegatura CBA prowadzi wspólnie ze Strażą Graniczną oraz Prokuraturą Okręgową we Wrocławiu postępowanie dotyczące podejrzenia wręczania oraz przyjmowania łapówek w zamian za pozwolenia na pracę i pobyt cudzoziemców. W związku z powziętymi ustaleniami funkcjonariusze CBA zatrzymali cztery kobiety, w tym dwie pracownice Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, główną specjalistkę w punkcie obsługi Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Sieradzu oraz osobę uczestniczącą w przestępczym procederze jako pomocnik w jego organizacji. Ponadto funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali trzy kobiety, w tym kierującą działaniami zorganizowanej grupy przestępczej. Czynności przeprowadzono na terenie Wrocławia i Sieradza – informuje Centralne Biuro Antykorupcyjne. 

Jak ustalili śledczy zatrzymane urzędniczki w 2019 roku przyjęły szereg łapówek zarówno w formie rzeczowej, jak i pieniężnej, w zamian za pozytywne rozpatrzenie wniosków o zezwolenia na pracę i pobyt cudzoziemców.

Jednocześnie prowadzone są przeszukania w miejscach pracy oraz zamieszkania zatrzymanych. Wszyscy zostaną doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu, gdzie usłyszą zarzuty.

To pierwsze zatrzymania w tej sprawie, a prokuratura nie wyklucza kolejnych.