Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Centra Nauki Zdalnej dla ukraińskich uczniów

Facebook

We Wrocławiu otwarto pięć Centrów Nauki Zdalnej, w których uczniowie z Ukrainy łączą się zdalnie ze szkołami w swoim kraju. Projekt dla 72 osób prowadzony jest w ramach współpracy Wrocławia z UNICEF-em.

fot. mat. prasowe UM Wrocławia

Wrocławskie Centra Nauki Zdalnej funkcjonują przy Młodzieżowych Domach Kultury. W placówkach tych, jedna z sal, przeznaczona jest dla dzieci ukraińskich uchodźców, którzy od ok. godz. 8.00 do 14.00 uczą się zdalnie w ukraińskiej szkole. Udział w projekcie jest bezpłatny. Chętni mogą się zapisywać, są jeszcze wolne miejsca.

Przychodzę na zajęcia bardzo chętnie. To dla mnie niezwykle ważne, że mogę połączyć się z klasą i zobaczyć swoich kolegów i nauczycieli. Poza tym, miło spędzam tu czas. Jestem zajęty lekcjami i nie myślę o tym, co dzieje się w Ukrainie.

– opowiada Stanislaw, który do Wrocławia przyjechał z Mikołajowa.

fot. mat. prasowe UM Wrocławia

W sumie uruchomionych zostało 6 klas, w których uczyć się może do 12 dzieci w wieku od 13 do 15 lat. Każde z nich do dyspozycji ma laptop oraz słuchawki. Opiekę nad nimi sprawuje asystent międzykulturowy.

Asystenci pomagają w lekcjach i przy odrabianiu zadań domowych. Pilnują też, by uczniowie na czas łączyli się zdalnie ze swoimi szkołami i nie spóźniali na zajęcia. Wspierają też integrację uczniów, bo na zajęciach mamy osoby, które przyjechały do Wrocławia z różnych części Ukrainy.

– opowiada Anna Yaremchuk, koordynatorka Centrów Nauki Zdalnej.

fot. mat. prasowe UM Wrocławia

We wrocławskich szkołach i przedszkolach uczy się obecnie ponad 11 tys. ukraińskich dzieci. Jednak część uchodźczej młodzieży, która przyjechała do Wrocławia, decyduje się kontynuować naukę w ukraińskim systemie oświaty. Chcąc im to ułatwić we współpracy z UNICEF-em otworzyliśmy we Wrocławiu pięć Centrów Nauki Zdalnej. Zapewniamy niezbędny sprzęt i opiekę.

– mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Rodzice dzieci, które uczą się w Centrach Nauki Zdalnej, zobowiązani są do złożenia oświadczenia potwierdzającego kontynuację nauki w ukraińskim systemie oświaty. Jest to niezbędne, by zwolnić dzieci i młodzież z realizacji obowiązku nauki w polskiej szkole. Oświadczenie to uprawnia ucznia do bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej we Wrocławiu.

– podkreśla Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji UM we Wrocławiu.

fot. mat. prasowe UM Wrocławia

Takie oświadczenie należy składać osobiście w kancelarii Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia przy ul. G. Zapolskiej 4, pokój nr 439 lub wysłać pocztą na adres Departamentu Edukacji: ul. G. Zapolskiej 4, 50-032 Wrocław.

Centra Nauki Zdalnej we Wrocławiu:·        Centrum Kreatywności Talent, ul. Jedności Narodowej 115,·        Młodzieżowy Dom Kultury Fabryczna, ul. Zemska 16a,·        Młodzieżowy Dom Kultury Krzyki, ul. Powstańców Śląskich 190,·        Młodzieżowy Dom Kultury Śródmieście, ul. Dubois 5,·        Młodzieżowy Dom Kultury im. Mikołaja Kopernika (zajęcia w SP nr 2 ul. Komuny Paryskiej 36-38).

Jak się zapisać?Aby zarezerwować miejsce dla dziecka w Centrum Nauki Zdalnej, należy wypełnić formularz dostępny pod tym LINKIEM.Po rejestracji koordynator lub asystent międzykulturowy kontaktuje się z daną osobą i zaprasza na organizacyjne spotkanie.

Obecnie do Urzędu Miasta zgłoszono ok. 400 ukraińskich dzieci, które kontynuują naukę w ukraińskim systemie oświaty.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj