Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Wrocławska „stoósemka” – jedyna taka szkoła w kraju

Facebook

Już oficjalnie! SP nr 108 we Wrocławiu jedyną w Polsce publiczną szkołą podstawową z międzynarodowym programem International Baccalaureate Primary Years Programme (IB PYP). Trzy lata przygotowań zakończone sukcesem.

/materiały prasowe/UMW

Wrocławska „stoósemka” dołączyła do elitarnego grona szkół realizujących IB PYP – międzynarodowy program edukacyjny zapoczątkowany przez fundację International Baccalaureate w 1997 r. w Genewie. Podstawowe jego założenia obejmują m.in.: motywowanie i rozwijanie dociekliwości dzieci oraz doskonalenie umiejętności komunikacyjnych.

Praca w ramach IB PYP to edukacja odpowiadająca na potrzeby współczesnego świata. Program opiera się na transdyscyplinarnym i koncepcyjnym podejściu do nauki. Duży nacisk kładziemy na rozwijanie samodzielności i odpowiedzialności dzieci. Uczniowie klas I-IV, w których program jest realizowany, to mali odkrywcy, zachęcani do zadawania pytań, samodzielnego poszukiwania odpowiedzi i kreatywnego rozwiązywania problemów

– mówi Anita Obelnicka, wicedyrektor oraz koordynatorka programu IB PYP w SP nr 108 przy ul. B. Chrobrego.

SP nr 108 we Wrocławiu jest pierwszą w kraju publiczną podstawówką realizującą ten program. Wieloetapowy, kompleksowy proces zakończony autoryzacją trwał 3 lata.

Nasza placówka status szkoły kandydackiej uzyskała w grudniu 2020 r. Rozpoczęcie realizacji programu poprzedzone było szeregiem działań wymaganych przez IB. Szczególnie długotrwały i kompleksowy był proces pisania programu badawczego łączącego polską podstawę programową z ramowym programem IB PYP

– dodaje Anita Obelnicka.

Ważnym elementem programów edukacyjnych jest świadomość międzykulturowa i znajomość języków obcych.

Cieszę się, że dużo uczymy się języka angielskiego, dzięki temu będziemy mądrzejsi. Ta wiedza nam się bardzo przyda. Dobrze też, że mamy zajęcia bez podręczników i pracujemy w grupach, nie indywidualnie. Dzięki temu nasze lekcje są naprawdę bardzo ciekawe

– mówią uczniowie SP nr 108.

Obecnie SP nr 108 przy ul. B. Chrobrego przygotowuje się do złożenia wniosku o utworzenie oddziałów międzynarodowych.

Zalety szkół IB

International Baccalaureate zapewnia uczniom na całym świecie wysokiej jakości edukację w ramach trzech programów:

  • Primary Years Programme (PYP – dla uczniów w wieku od 3 do 12 lat)
  • Middle Years Programme (MYP – wiek uczniów: 11-16)
  • IB DP (IB Diploma Programme), będący kursem przygotowującym do Matury Międzynarodowej

Przykładamy dużą wagę do jakości kształcenia dzieci i młodzieży w naszych placówkach. Dlatego proponujemy i pomagamy we wdrażaniu różnych programów edukacyjnych, także międzynarodowych

– podkreśla Marcin Miedziński, zastępca dyrektora wydziału Przedszkoli i Szkół Podstawowych UM we Wrocławiu.

Program IB PYP realizuje wartości edukacji przyszłości, która w dużej mierze koncentruje się na potrzebach emocjonalnych i społecznych. Uczniowie są otwarci na nowe umiejętności i wiedzę, pracę w zespole oraz na potrzeby innych. To z pewnością przyda im się na każdym szczeblu edukacji, a docelowo także w pracy

– dodaje.

We Wrocławiu program International Baccalaureate (na kolejnych poziomach) realizuje już Liceum Ogólnokształcące nr V. Wprowadzenie Primary Years Programme w Szkole Podstawowej nr 108 doskonale uzupełni miejską ofertę edukacyjną.

W Polsce program IB wdrożono w 68 szkołach, w tym IB PYP w 12 placówkach. Wrocławska „stoósemka” to pierwsza w kraju publiczna miejska podstawówka realizująca ten międzynarodowy program.

IB od lat w V LO we Wrocławiu

Od 1997 r. w Liceum Ogólnokształcącym nr V funkcjonują klasy International Baccalaureate Diploma Programme (IB-DP), przygotowującedo Matury Międzynarodowej. A od roku 2006 również klasy  International Baccalaureate Middle Years Programme (IB-MYP), przygotowujące do nauki w programie IB-DP). Edukacja IB w „Piątce” obejmuje w ten sposób cały okres nauki w liceum: program IB-MYP w klasach I i II, a program IB-DP w klasach III i IV.

W oddziale IB-MYP wybrane zajęcia edukacyjne prowadzone są w języku angielskim, natomiast w oddziałach IB-DP realizuje się w tym języku  wszystkie zajęcia z wyjątkiem języków.

Uczniowie IB-DP uczą się w małych grupach. Szkoła umożliwia uczniom oddziałów międzynarodowych MYP i DP przejście na każdym etapie edukacji do oddziału narodowego, a zainteresowanym uczniom stwarza warunki do przystąpienia do polskiego egzaminu maturalnego, na zasadach określonych w polskich przepisach prawa.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 maja 2024