Dzisiaj rozpoczął się Europejski Tydzień Mobilności. Ma on za zadanie przybliżyć mieszkańcom miasta tematykę oszczędzania energii i zrównoważonego transportu. W programie przygotowano szereg bezpłatnych atrakcji dla dzieci i dorosłych, które mają zachęcić do zrezygnowania z samochodu na rzecz bardziej zrównoważonych form transportu.
Wydarzenia mają przede wszystkim charakter edukacyjno-artystyczny. Dzieci mogą wziąć udział w warsztatach plastycznych a wydrukowane prace znajdą się w kalendarzu Biura Zrównoważonej Mobilności UM. Popularnością cieszą się warsztaty tworzenia animacji poklatkowej o drodze malucha do przedszkola czy szkoły, a premierowy pokaz filmu połączony będzie z debatą „Mobilni i zrównoważeni” w dniu 21.09 (17:00 – 19:00) w Miejskiej Bibliotece Publicznej filia nr 22. Wszystkim działaniom w tym roku towarzyszy muppet Tramek, który pokaże mieszkańcom Wrocławia jak łatwo i przyjemnie być mobilnym.
Artystyczna parada przez Nowy Dwór
Finał obchodów przypada na sobotę, 23.09. Unikalna artystyczna parada przygotowana przez Sama Alty i Grażę Wielgus z dziećmi i młodzieżą Lelenfant rozpocznie się o godz. 12:00 pod hasłem „Bądź wolny!” spod Centrum Kultury Wrocław – Zachód. Dołączą do nich najmłodsi rowerzyści, którzy nadadzą jej tempo – dzieci poruszające się na rowerkach biegowych, osoby z fotelikami dziecięcymi, przyczepkami i cargobike-ami. Uczestnicy parady będą mogli ozdobić swoje rowery wstążkami i kwiatami w CKWZ by ruszyć w kierunku Parku Tysiąclecia i dołączyć do pikniku “Sobota z Zielonym Wrocławiem” orgaznizowanego wspólnie z Departamentem Zrównoważonego Rozwoju.
Tego dnia każdy mieszkaniec miasta będzie mógł przejechać się Muzycznym Tramwajem na trasie TAT w godz. 11-13 oraz 19 -21, w którym zagrają artyści Fundacji ART JTM, wziąć udział w warsztatach teatralnych czy rodzinnej grze miejskiej, której zadania są zlokalizowane na terenie całego osiedla Nowy Dwór.
Edukacja w szkołach
Przez cały miesiąc edukatorki Fundacji Przyjaźń Sztuka Edukacja przybliżają wrocławskim uczniom tematykę transportu w kontekście lokalnym i globalnym, badają z dziećmi przepustowość szkolnych parkingów i nawiązują do tegorocznego hasła kampanii “Oszczędzaj energię”. Zapisy na przeprowadzenie warsztatów w szkole prowadzi Fundacja pod mailem: etm@faefoundation.art
Zależy nam na tym by w sposób ciekawy i kreatyny przekazywać wiedzę na tematy związane z mobilnością, promować korzystanie na krótkich odcinkach z publicznych środków transportu czy rowerów miejskich
– mówi Iwona Frydryszak z Fundacji Przyjaźń Sztuka Edukacja.
Aby poprawić jakość życia w mieście potrzebujemy od najmłodszych lat kształtować proekologiczne postawy by mądrze wybierać sposoby codziennego podróżowania minimalizując korzystanie z samochodów
– dodaje.
Fundacja Przyjaźń Sztuka Edukacja kojarzona jest przede wszystkim z międzynarodowym projektem Lelenfant, który stanowi kontynuację znanego we Wrocławiu projektu Brave Kids. W tym roku w ramach swoich działań Fundacja przeprowadziła do tej pory zajęcia edukacyjno-artystyczne z udziałem ponad 200 dzieci i młodzieży z 3 kontynentów. Wydarzenia z ich udziałem zobaczyło 3500 publiczności. Zadanie publiczne dt. organizacji obchodów Europejskiego Tygodnia Mobilności powierzone zostało Fundacji po raz drugi. Więcej informacji znajdziecie na stronie TUTAJ
Lista wydarzeń
Od 18 września do końca października odbędą w szkołach odbędą się warsztaty z zakresu edukacji globalnej i zrównoważonej mobilności. Dwugodzinne warsztaty przeznaczone są dla klas 1 – 5. Zapisy dostępne są pod adresem mailowym:
- ewa@fae-foundation.org
9 września; 16 września odbędą się warsztaty z animacji poklatkowej „Droga malucha”, dla dzieci w wieku 7-12 lat.
- Prowadzenie: Karolina Sobieska
- Czas & Miejsce: w godzinach 11:00 – 12:00 | Centrum Kultury Wrocław Zachód
- Limit miejsc: 10 osób.
Między 18 a 22 września odbędzie się Miejska Gra Terenowa ETM dla dzieci, młodzieży oraz ich rodzin. Mapki z zadaniami znajdziecie TUTAJ oraz w lokalnych punktach. Zapisy dostępne są na stronie internetowej. Finał oraz rozdanie nagród odbędzie się podczas Soboty z Zielonym Wrocławiem.
18 września; 21 września odbędą się warsztaty dla seniorów „Mobilny senior”. Mapowanie najbliższych przestrzeni pod kątem szlaków Nowego Dworu – ścieżki i stacje rowerowe, podjazdy dla wózków. Razem z seniorami nauczymy się korzystać z rowerów miejskich.
- Czas & Miejsce: w godzinach 11:00 – 13:00 | Centrum Kultury Wrocław Zachód
- Prowadzenie: Ewa Ziembicka Limit miejsc: 8 osób
- Zapisy: Centrum Kultury Wrocław Zachód
21 września w godz. 17-19 w Bibliotece przy ulicy Chociebuskiej odbędzie debata „Mobilni i zrównoważeni”. Wstęp wolny.
Wyjściem do dyskusji będą fragmenty wywiadów przeprowadzonych z mieszkańcami Nowego Dworu na temat transportu miejskiego; podczas spotkania odbędzie się premiera spotu „Jak skutecznie dojechać?” oraz pokaz efektów warsztatów animacji poklatkowej dla dzieci.
Sobota z Zielonym Wrocławiem | Park Tysiąclecia
23.09.2022 w godz. 12:00 – 17:00 – to plenerowe, rodzinne wydarzenie, podczas którego odbędzie się szereg działań edukacyjnych i promocyjnych z zakresu zrównoważonej mobilności. To przede wszystkim warsztaty, zabawy i animacje, a początkiem będzie artystyczna parada dzieci i młodzieży „Ślimaki przodem”
W programie między innymi:
- spacer sąsiedzki
- warsztaty teatralne i plastyczne
- wielkoformatowa gra planszowa
- warsztat tworzenia kolorowych akcesoriów rowerowych, występ dzieci Lelenfant
- rozszerzona oferta Nextbike
Rower miejski za darmo, MPK bez biletu
Do obchodów Europejskiego Tygodnia Mobilności włączyła się również firma NextBike. W tym roku przez cały tydzień, czyli od 16 do 22 września każdy użytkownik będzie mógł codziennie skorzystać z darmowej godziny jazdy Wrocławskim Rowerem Miejskim. Ponad to 22 września, czyli w Dniu Bez Samochodu komunikacją miejską we Wrocławiu będziemy podróżować za darmo.