Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Ruszyła modernizacja Dużej Sceny Teatru Polskiego im. J. Grzegorzewskiego

Facebook

Rozpoczęła się długo wyczekiwana modernizacja Dużej Sceny Teatru Polskiego im. Jerzego Grzegorzewskiego. Przebudowana zostanie widownia, foyer, a także instalacja przeciwpożarowa.

modernizacja
/materiały prasowe

Ruszyła modernizacja Dużej Sceny Teatru Polskiego im. J. Grzegorzewskiego

7 kwietnia, po ostatnim przedstawieniu „Lotu nad kukułczym gniazdem”,  po raz ostatni opadła żelazna kurtyna, która od zakończenia wojny chroniła teatr przed nagłymi wypadkami. Skutecznie obroniła scenę podczas pożaru w 1994 roku, kiedy to spłonęła widownia, a dzięki kurtynie ocalała pozostała część Teatru.

Nadchodzący remont będzie ogromnym wyzwaniem zarówno logistycznym, jak i finansowym. Doprowadzić ma jednak do znacznej poprawy poziomu artystycznego i technicznego realizowanych spektakli, a dodatkowo podniesienia komfortu widzów. Prace są zaplanowane do końca 2026 roku. Z kolei otwarcie zaplanowano na pierwszy kwartał 2027 roku.

Co to oznacza dla odwiedzających?

Zamknięcie Dużej Sceny nie oznacza zaprzestania działalności Teatru Polskiego.

Zamierzamy intensywnie grać dalej na Scenie na Świebodzkim i na Scenie Kameralnej. To właśnie scena w budynku dawnego dworca kolejowego przejmie funkcję Dużej Sceny. Tam zostanie przeniesiona duża część przedstawień granych dotychczas przy ul. G. Zapolskiej. Na początek na Świebodzki trafią Szewcy Witkacego (reż. Stanisław Melski, spektakle już od 13 kwietnia), w kolejnych miesiącach m.in. Ożenić się nie mogę Aleksandra Fredry (reż. Grzegorz Kempinsky), Małe zbrodnie małżeńskie i wspomniany wyżej Lot nad kukułczym gniazdem.

Koszt remontu to ponad 44 mln zł. Środki na remont pochodzą z UE – 23,5 mln (Fundusz Europejski dla Dolnego Śląska) oraz budżetu WD – 20,3 mln zł.

/materiały prasowe

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 maja 2024