Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Jerzy Grotowski patronem tramwaju MPK Wrocław

Facebook

3327 — taki numer ma nowy tramwaj Moderus Gamma, który 20 lutego otrzymał swojego patrona. Został nim Jerzy Grotowski, reżyser teatralny, założyciel Teatru Laboratorium, jeden z największych reformatorów teatru XX w.

/materiały prasowe/MPK Wrocław

Jerzy Grotowski był praktykiem i teoretykiem kultury, twórcą Teatru Laboratorium, w ramach którego zrealizował szereg przełomowych przedstawień, takich jak „Akropolis”, „Tragiczne dzieje doktora Fausta” czy też „Książę Niezłomny”. Jego działalność ukierunkowana była głównie na poszukiwanie nowych form aktorstwa oraz głębsze zrozumienie istoty teatru.

Każdy wrocławski tramwaj ma wnętrze, są nim mieszkańcy Wrocławia, z ich problemami, ich codziennością. Bardzo cieszymy się, że wnętrze to zostało otoczone myślą Grotowskiego

– mówi Jarosław Fret, dyrektor Instytutu im. Jerzego Grotowskiego.

Z Wrocławiem na stałe reżyser związał się w 1 965 roku, wówczas przeniósł tu swój Teatr i przez lata kontynuował działalność. Jest także Honorowym Obywatelem Wrocławia. Zmarł 14 stycznia 1999 r., pozostawiając po sobie ogromne dziedzictwo kulturalne jako pionier teatru eksperymentalnego i innowacyjnego.

Nieprzypadkowy jest też numer boczny pojazdu — 3327. To właśnie pod adresem Rynek-Ratusz 27, w Przejściu Żelaźniczym na wrocławskim rynku znajduje się sala Teatru Laboratorium oraz historyczna siedziba Teatru, w którym przez lata działał Grotowski wraz ze swoim zespołem.

Mamy nadzieję, że to właśnie tym tramwajem — Moderusem Gamma 3327 im. Grotowskiego będziemy wszyscy nie tylko docierać do miejsc miejsc kultury, ale i kulturalnie podróżować

— zapowiada Witold Woźny prezes MPK.

Grotowski to pierwszy w tym roku, ale jedenasty już patron pojazdu. Dołączył tym samym do grona innych wybitnych postaci, których imiona noszą wrocławskie tramwaje, takich jak Maria Koterbska, ks. Stanisław „Orzech” Orzechowski czy Wanda Rutkiewicz.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj