Radio Gra Wrocław

Światowy Dzień Sportu. Jak aktywność fizyczna wpływa na nasze zdrowie?

Sport to zdrowie”. To hasło zna niemal każdy, ale co ono tak naprawdę oznacza. Dlaczego od lat zachęca się nas do chociażby minimalnej aktywności fizycznej? 6 kwietnia, czyli w Światowy Dzień Sportu spróbujemy znaleźć na to odpowiedź.

/zdjęcie ilustracyjne/pixabay/sport

Dlaczego Światowy Dzień Sportu jest ważny?

Obchodzenie Światowego Dnia Sportu ma na celu zwrócenie uwagi na znaczenie regularnego uprawiania sportu i aktywności fizycznej dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazuje, że regularna aktywność fizyczna może pomóc w zapobieganiu wielu chorobom, w tym otyłości, cukrzycy typu 2, chorobom serca, a także może poprawić nastrój i obniżyć poziom stresu.

/zdjęcie ilustracyjne/pixabay/sport

Korzyści płynące z uprawiania sportu

Regularna aktywność fizyczna pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, poprawia kondycję serca i układu krążenia, wzmacnia mięśnie oraz poprawia elastyczność i sprawność fizyczną.

Oprócz tego sport ma również pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne. Regularne ćwiczenia mogą zmniejszyć ryzyko depresji, poprawić nastrój poprzez uwalnianie endorfin, zwiększyć poczucie własnej wartości i poprawić zdolność koncentracji.

Jest też inna, być może bardziej przemilczana, ale również bardzo ważna strona sportu. Chodzi o wpływ sportu na budowanie relacji społecznych i integracji społecznej. Wspólne treningi i rozgrywki mogą zbliżyć ludzi, tworząc więź i wspólnotę. Poprzez udział w różnych dyscyplinach sportowych, ludzie uczą się współpracy, zdyscyplinowania, radzenia sobie ze stresem i wyznaczania i osiągania celów. Sport może być więc doskonałą szkołą życia.

/zdjęcie ilustracyjne/pixabay/sport