Pierwszą na Dolnym Śląsku poradnię prehabilitacji i żywienia klinicznego otwarto przy Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu. Ma przygotowywać pacjentów do leczenia onkologicznego.
Zadaniem poradni prehabilitacji jest przygotowanie pacjentów do leczenia onkologicznego i zwiększenie skuteczności terapii. Prehabilitacja polega m.in. na nauczeniu pacjenta lepszego sposobu odżywiania się, zwiększeniu jego aktywności fizycznej, na wsparciu go w rezygnacji z nałogów i na pomocy psychologicznej dla niego – i jeśli to konieczne – dla jego rodziny.
Kierownik poradni lekarz Bartosz Bieżyński poinformował, że poradnia obejmie opieką pacjentów chorujących na raka płuc i na raka głowy i krtani.
Pacjent, który ma podjąć wymagające i trudne leczenie onkologiczne, spotyka się z dietetykiem, co pozwala mu wzmocnić dietę i lepiej przejść terapię. A także z fizjoterapeutą, który zadba o stronę fizyczną: ćwiczenia, zmianę stylu życia. Kolejnym filarem jest porada psychologiczna, bo, jak wiemy, głowa też leczy
– powiedział lekarz.
Prehabilitacja jest standardem na całym świecie od wielu lat, a w Polsce, od 2020 r. Jej ideę propaguje i wprowadza do praktyki prof. Tomasz Banasiewicz, chirurg i współtwórca koncepcji poradni.
Dzięki kompleksowemu podejściu do prehabilitacji pacjent jest lepiej przygotowany do leczenia, co przekłada się na mniejsze ryzyko komplikacji, skrócony czas hospitalizacji, a co za tym idzie, przyspieszony proces powrotu do zdrowia
– mówił w trakcie otwarcia poradni prof. Banasiewicz.
Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii jest największym ośrodkiem leczenia onkologicznego na Dolnym Śląsku.