Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Teatr Polski we Wrocławiu pokaże spektakl poświęcony Mikołajowi Kopernikowi

Facebook

Na zakończenie sezonu artystycznego Teatr Polski we Wrocławiu przygotował pokaz specjalny spektaklu „Pięć dni z życia Kopernika”. Sztuka w reż. Dariusza Bereskiego, którą widzowie będą mogli zobaczyć w czwartek przybliża osobowość toruńskiego astronoma, jego dylematy i rozterki.

/fot. fb. Teatr Polski we Wrocławiu/

Rok 2023 to rok Mikołaja Kopernika – twórcy heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego, autora dzieła „O obrotach sfer niebieskich”. Z tej okazji Teatr Polski we Wrocławiu pokaże spektakl, który ma być próbą przybliżenia osobowości słynnego toruńskiego astronoma. A także pokazania jego dylematów i codziennych rozterek.

Naszym obowiązkiem jest przywołać nazwisko Kopernika młodym pokoleniom; myślę, że to jest nasza powinność narodowa. (…) Chcemy, żeby szczególnie młodzi ludzie mogli zapoznać się z tą wielką postacią historyczną, która wpłynęła na przyszłość świata, bo przecież Kopernik udowodnił, że ziemia krąży wokół słońca, a gdybyśmy poszli w przód, we współczesne czasy to był to też zaczyn do szeroko rozumianej astronomii, aż po ekspansję w kosmos, lądowanie na księżycu

– mówił dyrektor artystyczny Teatru Polskiego we Wrocławiu Jan Szurmiej podczas wtorkowej próby medialnej.

Reżyser i scenarzysta spektaklu Dariusz Bereski podkreślił, że tekst „Pięć dni z życia Kopernika” powstał już 23 lata temu.

Ma on już więc swoją historię. Cieszę się, że możemy ten spektakl dzisiaj realizować w teatrze we Wrocławiu

– powiedział.

Sztuka powstała z inspiracji tekstami: „Rzecz o Koperniku” Mariana Mikuty, „Kopernik i Dantyszek” Józefa Brudkiewicza oraz „Kopernik” Romana Brandstaettera.

Spektakl, zgodnie z tytułem, przedstawia pięć dni z biografii Mikołaja Kopernika, oddzielonych od siebie czasowo, ale powiązanych pięcioma postaciami, z którymi na co dzień spotykał się astronom – m.in. biskupa warmińskiego, Anny Schelling i Jerzego Joachima Retyka.

Z tych pięciu osób bardzo blisko związanych z Kopernikiem, dwie są fikcją literacką

– mówię tu o postaci Macieja Skryby, ale i Piotra z Torunia.

Pozostałe są postaciami historycznymi

– wyjaśnił reżyser.

Zwrócił uwagę, że nadal bardzo niewiele wiemy o Koperniku.

Wszystkie rzeczy są bardziej w sferach domniemanych, domyślnych. Przeczytałem kilka powieści, w zasadzie prób powieści biograficznych o Koperniku i jest więcej niewiadomych niż wiadomych. (…) Nie jesteśmy nawet przekonani, mówiąc o Koperniku, czy w ogóle zobaczył swoje dzieło. To też jest zagadka. Jedni mówią, że umierając na łożu śmierci to dzieło zobaczył, inni, że nie zdążył

– tłumaczył.

Jak zapowiadają twórcy przedstawienia, akcja przenosi widzów w świat renesansowy, któremu towarzyszą renesansowa muzyka świecka z charakterystycznym brzmieniem lutni, jak i chorały gregoriańskie, budujące nastrój wnętrz biskupstwa warmińskiego i fromborskiej pracowni Kopernika. W tle spektaklu rozgrywa się wojna z Zakonem Krzyżackim oraz konflikty polityczne związane z kontrreformacją.

Spektakl ma charakter metafizyczny, istotne są w nim elementy plastyczne, wizualne, malarskie, dźwiękowe, a nawet sensoryczne, przy zachowaniu wyrazistych, momentami dramatycznych scen, głębokich namiętności, wielkich rozterek i rozpaczy bohaterów

– czytamy w zapowiedzi. Za reżyserię świateł i multimedia odpowiada Mikołaj Pływacz.

Pokaz specjalny spektaklu odbędzie się w czwartek, 29 czerwca na Scenie na Świebodzkim. Sztuka będzie także prezentowana 8 i 9 lipca w Toruniu podczas obchodów Roku Kopernikowskiego.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 maja 2024