Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

„Impresje. Młodzi o sztuce dawnej”. Nowe pokolenie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Facebook

Młodzi mieszkańcy Wrocławia wcielili się w role kuratorów i przygotowali wystawę w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Ekspozycję zatytułowaną „Impresje. Młodzi o sztuce dawnej” będzie można zwiedzać od wtorku.

/fot. Arkadiusz Podstawka, Anna Kowalów/fb. Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Rzeczniczka Muzeum Narodowego we Wrocławiu Anna Kowalów podkreśliła, że „Impresje. Młodzi o sztuce dawnej” to pierwsza w historii Muzeum Narodowego we Wrocławiu wystawa przygotowana przez młodych mieszkańców miasta.

Ekspozycja jest próbą odpowiedzi na pytania, co myślą, jak czują, o czym marzą współcześni młodzi ludzie i czego poszukują w sztuce dawnej

– podkreśliła rzeczniczka.

Twórcy wystawy to w większości laureatki i laureaci konkursu literackiego związanego z wrocławskimi zabytkami „Wielka Nagroda Wrocławia – Magnum Praemium Wratislaviae”.

Pracę rozpoczęliśmy od wejścia do magazynów muzealnych, miejsc niedostępnych nie tylko dla zwiedzających, ale też dla większości pracowników Muzeum. Po obejrzeniu dzieł sztuki młodzi ludzie wybierali te, które zainspirowały ich do wyrażenia siebie w krótkich utworach literackich

– powiedział mówi kurator wystawy Sławomir Ortyl.

Młodzi ludzie wybrali 70 dzieł spośród 300 zaproponowanych przez kuratorów z Muzeum Narodowego.

Zaskoczeniem było, że wskazali wszystkie obrazy Vlastimila Hofmanna, jakie znajdują się w naszych zbiorach. Wielkim odkryciem dla nich była też malarka Maria Niedzielska, w której pracach się zakochali. Sporą niespodzianką dla nas było to, że wśród zaproponowanych przez młodzież dzieł znalazły się też rzeźby średniowieczne

– powiedział kurator Grzegorz Wojturski.

Na ekspozycji będzie można zatem zobaczyć prace m.in. Olgi Boznańskiej, Aleksandra Gierymskiego, Jacka Malczewskiego, Jana Styki, Jana Matejki czy Witolda Wojtkiewicza.

Prace pogrupowano w obszary tematyczne, na przykład „codzienność”, „sacrum” czy „oblicza mężczyzny”. Młodzi twórcy ekspozycji przygotowali również opisy oraz plakat wystawy. Nakręcono też film poświęcony wystawie oraz spot reklamowy.

Dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski podkreślił, że wyjątkowość́ tego przedsięwzięcia polega przede wszystkim na tym, że na każdym etapie wystawa była współtworzona przez młodych ludzi.

To w praktyce muzealnej właściwie prawie się̨ nie zdarza. Ale głównym walorem tej wystawy jest to, że jej kuratorzy podjęli próbę̨ uchwycenia głosu młodego pokolenia. Wybrzmiał on w tekstach literackich, które zostały zaprezentowane na wystawie i w towarzyszącej jej publikacji

– powiedział Oszczanowski.

Ekspozycję będzie można oglądać do 19 maja.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj