Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

W Dniu Niepodległości Ukrainy plenerowy pokaz „Zaporożca za Dunajem”

Facebook

W Dniu Niepodległości Ukrainy Opera Wrocławska przygotowała plenerowy pokaz ukraińskiego dzieła „Zaporożec za Dunajem” Semena Hułak-Artemowskiego.

Spektakl wystawiony zostanie przy budynku ASP, obok Wzgórza Polskiego i Bastionu Ceglarskiego.

„Zaporożec za Dunajem” należy do klasyki ukraińskiej opery. Opowiada o ludziach z Zaporoża, którzy trafiając do tureckiej niewoli tworzą namiastkę swojego domu w obcym państwie. „Dzieło to nieprzypadkowo zostanie zaprezentowane 24 sierpnia, czyli w dniu kiedy Ukraina obchodzi swój Dzień Niepodległości. Tym samym Opera Wrocławska przyłączy się do celebrowania tego bardzo ważnego dla obywateli Ukrainy święta”

– poinformowało biuro prasowe Opery.

„+Zaporożec za Dunajem+ to historia próby odtworzenia domu na obczyźnie. Cóż bardziej bolesnego i aktualnego. W operze Artemowskiego grupa uciekinierów z walczącej Ukrainy konfrontuje się z Sułtanem Turcji i jego kulturą. To wszystko w tonie buffo – dzieci i artyści ukraińscy, biorący udział w spektaklu, nie potrzebują kolejnej traumy”

– podkreślił dyrektor artystyczny Opery Wrocławskiej Michał Znaniecki.

W spektaklu, który zostanie wystawiony o godz. 20.45 przy budynku ASP, obok Wzgórza Polskiego i Bastionu Ceglarskiego wezmą udział specjalnie zaproszeni artyści z Ukrainy, z których część znalazła swój dom w Polsce.

Ponadto w operze wystąpią dzieci ukraińskie, mieszkające obecnie na terenie Wrocławia i regionu Dolnego Śląska. Ich występ został poprzedzony cyklem warsztatów muzycznych – operowych, teatralnych i tanecznych.

„Spektakl jest doskonałą okazją, by pokazać, że opera jest formą uniwersalną i aktualną, a wybór dzieła Semena Hułak-Artemowskiego pozwala mówić o ważnych emocjach i doświadczeniach, jakie dotknęły naród ukraiński”

– zwrócili uwagę przedstawiciele Opery.

Operę wyreżyserowały dwie ukraińskie reżyserki: Jolanya Denejko oraz Olena Savchuk.

źródło: PAP

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj