Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Kalendarz adwentowy: Jak obchodzi się Święta Bożego Narodzenia w innych krajach? Sprawdziliśmy

Facebook

Obchodzenie Świąt Bożego Narodzenia to tradycja, która łączy wiele krajów na całym świecie. Choć wszyscy cieszymy się z tych samych świąt, sposób, w jaki je obchodzimy, może się znacznie różnić. Przyjrzyjmy się, jak wyglądają te obchody w różnych krajach.

Czytaj także: jak własnoręcznie wykonać świąteczny stroik? Sprawdź

Kalendarz adwentowy

Francja

Zacznijmy od Francji, kraju o silnych korzeniach katolickich. Francuzi zaczynają świętować już 5 grudnia, na dzień przed Mikołajkami. Wigilia jest dla nich dniem wyjątkowym. A pasterka, którą w Polsce celebrujemy o północy, we Francji odbywa się o różnych porach. Francuski odpowiednik Świętego Mikołaja, Gwiazdor, przynosi prezenty w wigilijną noc lub w dzień Bożego Narodzenia. Na francuskim stole nie może zabraknąć owoców morza, wędzonego łososia, pasztetu z kaczych wątróbek, indyka w kasztanach oraz buche de Noel – tradycyjnego deseru przypominającego gałąź drzewa.

/zdjęcie ilustracyjne/pixabay

Holandia

W Holandii natomiast, Święta Bożego Narodzenia są traktowane jako dni wolne od pracy. Choinkę stawia się zaraz po Mikołajkach, a w tygodniu poprzedzającym Boże Narodzenie odbywają się specjalne msze z koncertami. Holendrzy mają swojego Świętego Mikołaja, Sinterklaasa, który podróżuje statkiem z Hiszpanii do Amsterdamu i przynosi prezenty dla dzieci. W pierwszy dzień świąt zasiada się do uroczystego posiłku składającego się głównie z dziczyzny, mięsa gęsi, zająca lub indyka. A także świątecznego chleba, tzw. Kerstbrood. W Holandii nie ma wieczerzy wigilijnej, ani prezentów pod choinką, ponieważ Sinterklaas obdarowuje dzieci już 5 grudnia.

/zdjęcie ilustracyjne/pixabay

Hiszpania

W Hiszpanii obchody świąt rozpoczynają się 8 grudnia, w dniu święta Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W tym dniu na ulicach Sewilli odbywa się widowiskowa ceremonia Baile de los Seises, a domy i ulice przyozdabiane są kolorowymi światełkami. Hiszpanie przygotowują małą Szopkę Bożonarodzeniową, a na choinkę zawieszane są bombki, lampki i gwiazda betlejemska. Typową potrawą wigilijną jest pieczony indyk, nadziewany bekonem, owocami, pieczarkami, a nawet truflami i orzeszkami pinii. Dzień Bożego Narodzenia to czas spędzony w rodzinnym gronie, a prezentów otrzymuje się dopiero 25 grudnia.

/zdjęcie ilustracyjne/pixabay

Włochy

Włosi rozpoczynają świętowanie już w pierwszą niedzielę Adwentu, organizując jarmarki pełne muzyki i zabawy. Świętowanie trwa aż do 6 stycznia, obejmując cztery dni świąteczne: Wigilię, Boże Narodzenie, Świętego Szczepana oraz Święto Trzech Króli i Befanę. Włosi zasłynęli z tradycji budowania szopek bożonarodzeniowych. A także z uroczystego odsłaniania szopki na placu Świętego Piotra w Rzymie, zwyczaju wprowadzonego przez papieża Jana Pawła II w 1982 roku.

/zdjęcie ilustracyjne/pixabay

Szwecja

Szwedzi natomiast, rozpoczynają obchody Bożego Narodzenia od Dnia Świętej Łucji, 13 grudnia. Ten dzień jest przeznaczony na pieczenie ciastek z dziećmi i dekorowanie domów. Szwedzi nie mają zwyczaju chodzenia na pasterkę, ale według tradycji, każdy, kto zjawi się tego dnia w domu, musi zostać ugoszczony.

Australia

W Australii Boże Narodzenie przypada na czas letnich wakacji. Mikołaj przybywa do australijskich dzieci 25 grudnia na desce surfingowej, w zaprzęgu ma delfiny lub kangury. Na sobie ma shorty, koszulkę z krótkim rękawem i klapki. Australijczycy uwielbiają spotykać się na wspólnym kolędowaniu przy świecach, nazywanym Carols by Candlelight.

Chiny

W Chinach, święta Bożego Narodzenia obchodzi niewielka liczba chrześcijan, ale tradycja jest obecna, choć bardziej komercyjnie. Chińczycy przyozdabiają swoje domy, ubierają choinki, robią kolorowe łańcuchy z papieru i wręczają drogie prezenty. Ciekawą bożonarodzeniową tradycją w Chinach jest wręczanie sobie nawzajem jabłek. Wynika to z podobieństwa brzmienia słów „Wigilia” i „jabłko” w języku chińskim.

/zdjęcie ilustracyjne/pixabay

Etiopia

Etiopia obchodzi Boże Narodzenie według starożytnego kalendarza juliańskiego, dlatego święto przypada na 7 stycznia. Przez całą noc procesje wędrują od kościoła do kościoła, a kapłani i wierni śpiewają, grają na instrumentach i tańczą. Do bożonarodzeniowych tradycji należy również genna, czyli gra w coś w rodzaju hokeja na trawie, która według legendy miała być rozrywką pasterzy w noc narodzin Jezusa.

Jak widać, choć obchodzimy te same święta, różnimy się w sposobie ich celebrowania. Niezależnie od kraju, tradycji i zwyczajów, Święta Bożego Narodzenia to czas radości, miłości i spędzania czasu z najbliższymi.

/zdjęcie ilustracyjne/pixabay

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj