Radio Gra Wrocław

Święto Wrocławia: miasto rozgrzeje się do czerwoności, rusza VI edycja „Ludzie Ognia”

Jutro na dziedzińcu przy ulicy Cieszyńskiego 9 we Wrocławiu, rozpocznie się dwudniowe wydarzenie „Ludzie Ognia”. Na imprezie zobaczymy Dolny Śląsk sprzed 2000 lat, pokazy wytopów żelaza, a także wiele innych atrakcji. Wstęp wolny.

/materiały prasowe/

Głównym punktem programu będzie wytop żelaza z rudy w glinianym piecu hutniczym wzorowanym na urządzeniach działających przed dwoma tysiącami lat również na obszarze Wrocławia. Imprezę zwieńczy niezwykle widowiskowy moment rozbiórki pieca i wydobycia rozżarzonej bryły surowego żelaza.

Nad wydarzeniem czuwać będą rekonstruktorzy, którzy przedstawią różnorodne rzemiosła, które rozwijały się na Śląsku w początkach naszej ery.

Szósta już edycja imprezy plenerowej organizowanej na malowniczym dziedzińcu wrocławskiego Arsenału poświęcona będzie prezentacji rzemiosł funkcjonujących na Śląsku w starożytności, które oparte były na wykorzystaniu ognia. Tradycyjnie już osią programu będzie wytop żelaza w piecu dymarskim stanowiącym rekonstrukcję urządzeń działających m.in. na obszarze dzisiejszego Wrocławia (Kozanów, Żerniki, Oporów, Muchobór Mały, Widawa) w początkach naszej ery.

Podczas pierwszego dnia imprezy wznoszony będzie gliniany szyb pieca, a w specjalnym palenisku prażona ruda żelaza przeznaczona do wytopu. W drugim dniu dymarze-rekonstruktorzy przeprowadzą proces wytopu, którego finałem w godzinach popołudniowych będzie wydobycie z pieca i przekuwanie tzw. łupki, czyli bryły surowego żelaza. Przez cały czas działać będzie warsztat kowalski produkujący gotowe wyroby wzorowane na zabytkach archeologicznych z okresu rzymskiego

– czytamy w komunikacie organizatora.

/materiały prasowe/

Podczas festiwalu przedstawiona zostanie cała paleta innych „wysoko-temperaturowych” rzemiosł. W tym przedmioty z brązu, a także warsztaty, podczas których zaprezentowane zostanie dawne rzemiosło szklarskie czy praca garncarza. W ofercie znajdziemy również warsztaty: manualno-plastyczne czy języka łacińskiego. Nie zabraknie oczywiście motywu kulinarnego.

Więcej informacji znajdziecie na mediach społecznościowych wrocławskiego Muzeum Miejskiego.

Wydarzenie odbędzie się w sobotę i niedziele podczas święta Wrocławia (23-24.06) w godz. 11-18, na Arsenale Miejskim ul. Cieszyńskiego 9, Wrocław.

/materiały prasowe/